Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Lifestyle

Emrat e padëgjuar që zgjodhën personazhet e njohur shqiptarë për fëmijët (FOTO)

Emrat e padëgjuar që zgjodhën personazhet e njohur shqiptarë

Si pasojë e trendeve të reja, lista e emrave më të përdorur ndryshon vit pas viti. Por kohët e fundit po vihet re një frymë moderne që po ndikon te prindërit, të cilët zgjedhin emra të padëgjuar ndoshta më parë.

Këtë fenomen e kemi vënë re edhe te personazhet e njohur të ekranit shqiptarë, të cilët për fëmijët e tyre kanë zgjedhur emra shumë të rrallë, që në thelb kanë një kuptim të veçantë për ta.

Emrat e padëgjuar që zgjodhën personazhet e njohur shqiptarë

Në mars të këtij viti, Afërdita Dreshaj solli në jetë fëmijën e saj të parë, një djalë që vendosi ta quaj Sky Blu, ose i përkthyer në shqip Qielli Blu.

Emrat e padëgjuar që zgjodhën personazhet e njohur shqiptarë

Ose të gjithë u befasuam kur dëgjuam për herë të parë emrin e vogëlushit të Elita Rudit dhe Gjikos. I vogli u quajt Zëri, tërësi tingujsh.

Emrat e padëgjuar që zgjodhën personazhet e njohur shqiptarë

Por edhe vajzës së tyre, reperi dhe moderatorja i vendosën një emër të veçantë, duke e quajtur Bota.

Emrat e padëgjuar që zgjodhën personazhet e njohur shqiptarë

Dashuria e Miriam Canit dhe Alban Skënderaj solli në jetë të vogli Duam, të cilit i dedikuan dhe një këngë që mbarte si titull emrin e tij. Kujt ja priste mendja se një folje do të qëndronte kaq bukur si emër?!

Emrat e padëgjuar që zgjodhën personazhet e njohur shqiptarë

Bes Kallaku dhe Xhensila Myrtezaj emocionuan të gjithë kur i bënë dedikimin e parë të bijës që sapo kishte ardhur në jetë. Ata e quajtën të voglën e tyre Ajka, ku Besi e krahasoi me ajkën e qumështit.

Emrat e padëgjuar që zgjodhën personazhet e njohur shqiptarë

Gjithashtu ngjyra blu po përdoret shumë këto kohë në emrat e bebushëve, pasi edhe e vogla e Sarës dhe Ledri Vulës, Poem Blu, u pagëzua me një emër të tillë.

Emrat e padëgjuar që zgjodhën personazhet e njohur shqiptarë

Erion Isai i vendosi të bijës një emër sa melodioz aq edhe domethënës: Ajër.

Emrat e padëgjuar që zgjodhën personazhet e njohur shqiptarë

Labinot Gashi i vendosi te bijes se tij emrin Rroa, “rro”, pra “jeto,” në trajtë femërore.

Emrat e padëgjuar që zgjodhën personazhet e njohur shqiptarë

Besnik Qaka zgjodhi emrin Una për vajzën e tij, që të jetë gjithmonë e para në jetë.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore