Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Lifestyle

"Do të lavdërojë një njeri që abuzoi me fëmijët..."/Filmi biografik i Michael Jackson krijon debat!

"Do të lavdërojë një njeri që abuzoi me

Vetëm pak ditë më parë dëgjuam lajmin se nipi i Michael Jackson, Jaafar Jackson, do të luajë Mbretin e Popit në filmin e ardhshëm biografik për këngëtarin. Ky film, ‘Michael’, nuk ka ende një datë publikimi, por diku në vitin 2024, por tashmë po shkakton polemika. Regjisori i dokumentarit ‘Leaving Neverland’, Dan Reed, ka ndezur fitilin në komentet e bëra për The Guardian.

Ky dokumentar u shfaq premierë në Festivalin e Filmit Sundance në janar 2019, i disponueshëm falas në RTVE Play, dhe tregon një nga anët e supozuara më të errëta të Michael Jackson duke folur me dy fëmijë, James Safechuck dhe Wade Robson, të cilët dyshohet se janë abuzuar për vite me radhë nga artisti amerikan.

"Do të lavdërojë një njeri që abuzoi me

Versioni i paraqitur në ‘Leaving Neverland’ është vënë në pikëpyetje në shumë raste. Madje edhe dokumentarë të tjerë, si ‘Michael Jackson: Pursue the Truth’ i Amazon Prime, i publikuar në gusht 2019, ndër të tjera, vënë në dyshim portretizimin e Mbretit të Pop-it në produksionin e Dan Reed, i cili u nominua për pesë çmime Emmy. Konteksti është i rëndësishëm për të kuptuar deklaratat e Dan Reed. Në artikullin e tij ai deklaroi se:

Askush nuk po flet për anulimin e këtij filmi, i cili do të lavdërojë një njeri që përdhunoi fëmijët. Duket se shtypi, fansat e tij dhe shumë të moshuar që u rritën duke dashur Jackson janë të gatshëm të lënë mënjanë marrëdhënien jo të shëndetshme me fëmijët dhe të ndjekin muzikën. 

Përveç kësaj, regjisori i ‘Leaving Neverland’ ka dërguar një mesazh në The Guardian për ata që janë përgjegjës për filmin e ri biografik për artistin:

Unë u them krijuesve të filmit: si do ta përshkruani momentin kur Jackson, një burrë i rritur rreth të 30-tave, merr një fëmijë për dore dhe e çon në atë dhomë? Si do ta përshkruani atë që do të ndodhë më pas?

Përfundimi i tekstit të Dan Reed është shkatërrues:

Duke anashkaluar çështjen e predikimit të Jackson për të fjetur me fëmijë të vegjël, ai po përcjell një mesazh për miliona fëmijë të mbijetuar nga seksi. Ky mesazh është: nëse një pedofil është mjaft i pasur dhe popullor, shoqëria do fale atë.

 

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore