Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Lifestyle

Dieta me kanellë është aktualisht më e njohura në botë, gratë e duan dhe efekti është i mahnitshëm

Dieta me kanellë është aktualisht më e njohura në

Dieta me kanellë është mjaft e thjeshtë dhe nuk kërkon përgatitje të veçantë vakti, prandaj është e mrekullueshme për përgatitjet tuaja verore. Ai përfshin konsumimin e një pije me kanellë dy herë në ditë. E shijshme dhe e shëndetshme? Kjo është arsyeja pse aktualisht është një i preferuar në të gjithë botën.

Baza kryesore e kësaj diete është kanella. Përveçse ju ndihmon të filloni metabolizmin, kanella ka një efekt të dobishëm edhe në shëndetin e përgjithshëm të trupit. Kjo mënyrë të ushqyeri mund të rregullojë nivelin e sheqerit në gjak, por edhe kolesterolin.

Kjo dietë nuk ju kërkon të kufizoni vaktet tuaja, por të zëvendësoni ushqimet e yndyrshme dhe të pasura me sheqer me ushqime më të shëndetshme. Rregulli i vetëm që duhet të ndiqni është që në mëngjes, pas zgjimit dhe në mbrëmje, para se të shkoni në shtrat, pini një filxhan kos me pak yndyrë të cilit do t’i shtoni një lugë çaji kanellë.

Rekomandohet gjithashtu të futni aktivitet të lehtë fizik 2 herë në javë.

Shembull i menusë: 

Mëngjesi: Një gotë kos me kanellë, vezë të fërguara nga një vezë e plotë dhe 3 të bardha veze, një copë bukë e thekur dhe 3 gjethe proshuto.

Vakt i shpejte: Një grusht bajame.

Dreka: Pulë, perime dhe quinoa.

Vakt i shpejte: Fruta të stinës ose kos.

Darka: Një gotë kos me kanellë, tërshërë dhe fruta.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore