Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Diçka që me siguri nuk e dini për djathin më të shtrenjtë në botë!

 

Bota e djathit është më e gjerë nga sa mund ta imagjinoni. Për të bërë 1 kilogram djathë të fortë duhen 10 litra qumësht. Krijimi i djathit kërkon kilogramë qumësht për t’u bashkuar. Më konkretisht, të prodhosh 1 kg djathë të fortë do të thotë të përdorësh rreth 10 litra qumësht. Djathi ju ndihmon të bini në gjumë më shpejt. Në fakt, është triptofani, i cili është i bollshëm në strukturën e djathit, lëndë që nxit gjumin.

Nëse jeni intolerant ndaj laktozës, mendoni se nuk mund të hani djathë, apo jo? Jo, në fakt nuk është aq e thjeshtë. Laktoza është një lloj ekstrakti sheqeri. Pra, djathi është e papërshtatshme për njerëzit me ndjeshmëri ndaj laktozës të konsumojnë shumë lloje të tij, por ka edhe opsione të vjetra si Parmigiano-Reggiano, që janë shumë më të lehta për t’u tretur.

Djathi më i shtrenjtë në botë bëhet nga qumështi i gomarit. Kur bëhet fjalë për djathin, shkalla e çmimeve është mjaft e paqëndrueshme. Lloji që njihet si djathi më i shtrenjtë në botë është djathi i quajtur “pule” i marrë nga qumështi i gomarit. Qumështi vjen nga gomerë të përzgjedhur dhe tymoset pasi të jetë bërë për t’i dhënë pak më shumë shije. Sa shitet për kilogram? 1200 dollarë.

Djathi me erën më të keqe në botë është “Vieux Boulogne” i Francës. Nëse keni pyetur ndonjëherë veten për llojin e djathit që kryeson listën, përgjigja është Vieux Boulogne, një varietet me teksturë të butë nga Franca veriore. Ka një bankë në Itali që merr si kolateral djathin parmixhano. Djathi ka një vend shumë të rëndësishëm në kulturën italiane dhe është një nga përbërësit kryesorë të recetave të panumërta.

I mbushur me yndyrna të ngopura, me natrium, proteina dhe kalcium në të njëjtën kohë  djathi mund të jetë i mirë ose i keq nëse dikush nuk është i sigurt se çfarë varieteti duhet të hajë dhe sa. Marrja e pamenduar e djathit mund të kontribuojë në kolesterolin e lartë 2, diabetin, hipertensionin, goditjen në tru dhe sëmundjet serioze të zemrës. Prandaj, dietologët dhe nutricionistët këshillojnë kufizimin e marrjes totale të djathit.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore