Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Lifestyle

Depresioni pas lindjes, psikologia: Jeta nuk është një fotografi apo një video, hiqni dorë nga perfeksioni

Depresioni pas lindjes, psikologia: Jeta nuk është një fotografi

Depresioni pas lindjes është një fenomen që prek jo pak nëna, ku javët e para pas lindjes, ndonëse janë menduar si më të bukurat, ën realitet nuk rezultojnë ashtu.

 Me një lidhje me Skype në “Ftesë, psikologia Denada Toçe tha se jeta nuk është një video apo një foto.

Sipas saj, të gjitha nënat bëjnë plane në kokë dhe janë ato të një nëne perfekte, por shton se duhet hequr dorë nga perfeksioni.

Ajo shtoi se gjëja më e rëndësishme në një situatë të tillë është të kërkosh ndihmë dhe se mbështetjen më të madhe duhet ta ofrojë partneri.

“Jeta nuk është një fotografi apo video. Depresioni pas lindjes ka disa niveli. I pari janë luhatjet emocionale. Kur je shtatzënë çlirohet një hormon lumturie që të mbrojë fëmijën. Pas lindjes ka luhatje, frikë, ankthe. Planet që ne bëjmë në kokë, janë ato të një nëne perfekte. Por duhet të heqim dorë nga perfeksioni. Për të çdramatizuar gjithë situatën, mbani mend që fëmija ta tregon vetë se për çfarë ka nevojë, nga mënyra se si qanë, se si sillet. Duhet edhe të kërkosh mbështetje, bashkë me partnerin duhet marrë informacion që gjatë shtatzënisë. Depresioni pas lindjes mund të zgjasë 3 muaj gjashtë muaj dhe deri në një vit”, tha ajo.


 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore