Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Lifestyle

Biznesi i tij drejt “falimentimit”, reperi i famshëm shet gjysmën e aksioneve të kompanisë

Biznesi i tij drejt “falimentimit”, reperi i famshëm shet

Reperi me famë botërore, Jay-Z, njihet edhe si një biznesmen mjaft i suksesshëm në biznesin e shampanjës. Për të gjithë ju që nuk e dinit, bashkëshorti i Beyonce, në vitin 2006 u bashkua me markën e famshme, Armand de Brignac.

Ndërkohë në vitin 2014, ai vendosi që ta merrte plotësisht atë. Por tani mediat e huaja shkruajnë se 51-vjeçari ka shitur 50 për qind të aksioneve të tij në kompaninë e tij të shampanjës.

Deri tani reperi i famshëm nuk ka dhënë asnjë detaj përsa i përket çmimit të këtyre aksioneve. Duket se një veprim i tillë nga ana e Jay-Z erdhi pas një viti të vështirë për biznesin e shampanjës.

Duke qenë se pati anulime të festimeve dhe kufizime të shumta për shkak të përhapjes së shpejtë të pandemisë së Covid-19, atëherë edhe shitjet ranë. Sipas mediave të huaja, dërgesat e shampanjës ranë 18% në 2020 krahasuar me 2019, ku ai kishte shitur gjysmë milioni shishe për rreth 270 franga.

Gjithashtu kujtomë se Jay-Z, përveç markës së shampanjës, zotëron një kompani të prodhimit të muzikës, një linjë mode, si dhe restorante të ndryshme.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore