Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Arsyet se pse duhet të bëni ushtrime fizike kur jeni shtatzënë!

 

Mbetja shtatzënë papritmas na gjen të gjithëve në një  situatë që nuk dimë si të veprojmë dhe ngatërrim mendimesh. Gemma 35 vjeçe tregon eksperiencën e saj. Unë një trajnere personale dhe shkrimtare e shëndetit dhe linda fëmijën tim katër muaj më parë. Deri atëherë, nuk kisha pasur kurrë miq të ngushtë, familje dhe njerëz të panjohur që të gjykonin trupin tim në fytyrë.

Ishte e çuditshme,  por edhe më e çuditshme po më thoshin se çfarë duhet dhe nuk duhet të bëj me trupin tim. Ky ishte veçanërisht rasti me ushtrimet. Gratë përgjithësisht duartrokiten për përpjekjet e tyre për të mbajtur në formë, atëherë ne mbetemi shtatzënë dhe kjo energji pozitive duket se zëvendësohet brenda natës me gjykimin.

Ish-aktorja e Hollyoaks, Gemma Atkinson, e cila është në pritje të fëmijës së saj të dytë me partneren Gorka Marquez, e përjetoi atë kur ndau një video të rutinës së saj të stërvitjes. Gemma, 38 vjeçe, mori komente që thonin:

Jepi pak pushim asaj foshnje!

Gjatë shtatzënisë ndava stërvitjet e mia në Instagram (jam e kualifikuar për fitnesin para lindjes) dhe isha e tronditur nga numri i grave shtatzëna që më thoshin se donin të ushtroheshin, por ishin të frikësuar dhe nuk dinin se ku të fillonin. Pra, nëse nuk vuani nga një gjendje mjekësore që ju pengon të ushtroheni, ose nëse nuk jeni këshilluar nga mjeku juaj i përgjithshëm ose mamia, këtu janë përfitimet e vërtetuara shkencërisht të mbajtjes në formë gjatë shtatzënisë.

Çdo ushtrim që rrit rrahjet e zemrës suaj ndihmon në forcimin e zemrës dhe enëve të gjakut. Përmirësimi i fitnesit mbështet aftësinë e trupit tuaj për të trajtuar sfidat fizike të ardhshme, duke përfshirë qëndrueshmërinë gjatë lindjes. Shëtitjet e gjata, noti, stërvitjet në shtëpi, ushtrimet e forcës dhe çiklizmi janë të gjitha metoda të sigurta të ushtrimeve gjatë shtatzënisë.

Qëndrimi aktiv gjatë kohës që jeni shtatzënë mund t’ju ndihmojë të zvogëloni shanset tuaja për të zhvilluar një sërë gjendjesh shëndetësore të lidhura me shtatzëninë, duke përfshirë diabetin gestacional dhe pre-eklampsinë shenjat e hershme të të cilave përfshijnë proteinat në urinë dhe presionin e lartë të gjakut. Në raste të rralla mund të jetë kërcënuese për jetën.

Lëkundjet e hormoneve në shtatzëni çojnë në emocione të larta dhe, si rezultat, nënat e ardhshme janë më të ndjeshme ndaj depresionit. Sipas NHS, depresioni antenatal prek më shumë se një në dhjetë gra. Hulumtimet nga Universiteti i Valle, Kolumbi, zbuluan se stërvitja e rregullt gjatë shtatzënisë çliron endorfinë dhe dopaminë, kimikate që ndihmojnë në rregullimin, përmirësimin dhe stabilizimin e stresit dhe ankthit.

Presioni i gjakut mund të rritet dhe ndërsa kjo zakonisht është e mirë deri në një pikë të caktuar, nëse rritet shumë lart, mund të jetë i rrezikshëm për nënën dhe foshnjën, si dhe një shenjë paralajmëruese e pre-eklampsisë. Qëndrimi aktiv, edhe me diçka aq të ulët sa ecja, mund të ndihmojë në parandalimin e rritjes së presionit të gjakut.

Pesha e një fëmije në rritje ushtron presion shtesë në gjysmën e poshtme të trupit tuaj, duke shkaktuar shpesh dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës, dhimbje legeni dhe gjunjë. Ushtrimi që forcon muskujt e thelbit dhe të pjesës së poshtme të trupit  të tilla si joga, Pilates dhe pesha të buta ndihmon në mbështetjen e shtyllës kurrizore dhe nyjeve dhe mund të parandalojë zhvillimin e dhimbjeve të shpinës dhe legenit.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore