Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Lifestyle

Aktorja e njohur zbulon se mund të kishte vdekur para moshës 30-vjeçare për shkak të kësaj sëmundjeje të rëndë!

Aktorja e njohur zbulon se mund të kishte vdekur para moshës

Aktorja është një nga personazhet më të dashura në Hollywood dhe një nga më të mirat e brezit të saj. Kjo është arsyeja pse Jane Fonda i tronditi të gjithë shtatorin e kaluar kur doli publikisht dhe vendosi të fliste për sëmundjen me të cilën ishte diagnostikuar.

Të dashur miq, kam diçka personale që dua të ndaj. Jam diagnostikuar me limfomën Non-Hodgkin dhe kam filluar kimioterapinë. Është një kancer shumë i shërueshëm, tetëdhjetë për qind e njerëzve i mbijetojnë, ndaj ndihem shumë me fat.

Aktorja 85-vjeçare, e cila është ende në trajtimin e kancerit, dikur tha se ishte “gati” për të vdekur. Megjithatë, jeta e saj mund të kishte përfunduar 50 vjet më parë sipas vetë Jane Fonda, e cila mendonte se do të vdiste para moshës 30-vjeçare për shkak të një sëmundjeje të rëndë. Në podcastin e quajtur ‘Call Her Daddy’, Fonda i rrëfeu Alexandra Cooper-it atë që ajo duroi kur ka qenë edhe më e re, para të 30-ave.

Është shumë e vështirë të jesh e re, mos lejo askënd të të mashtrojë. Mendoni, çfarë duhet të bëj, kë duhet të takoj, kush të bëhem, çfarë të më interesojë? Shumica e vështirësive që kam kaluar në jetën time më kanë ndodhur në moshë të re. Vuaja nga bulimia shumë, shumë e keqe. Dhe megjithëse e trajtoja me maturi, isha shumë, shumë e pakënaqur. Madje mendova se nuk do të jetoja pas të 30-ave. Mendova se ajo që përcaktoi pjekurinë ishte pavarësia. Dhe mendoj se kjo ishte veçanërisht e vërtetë për burrat. Ishte pjesë e kulturës dhe po, ka filluar të ndryshojë, por mendoj se ka një pjesë të saj që po kthehet në mënyrën se si përdoret. Se ‘do të mendoj vetëm për veten dhe familjen time’.

Së fundi, Jane Fonda zbuloi se si po përshtatej me kimioterapinë dhe si po ndikonte ajo në jetën e saj: “Isha një person shumë aktiv dhe diagnoza më goditi shumë. Dikur mund të mbaja një shtytje për disa minuta. Por me kimioterapinë u rrëzova pas 30 sekondash”.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore