Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Lifestyle

Aktori i njohur tregon sfidat e errëta të jetës së tij pasi u diagnostikua me kancer!

Aktori i njohur tregon sfidat e errëta të jetës së tij pasi

Sam Neill, aktori 75-vjeçar që luajti në filmat "Jurassic Park", zbuloi në një intervistë të fundit me The Guardian se ai ishte diagnostikuar me limfomën e qelizave T angioimunoblastike të Fazës 3, një lloj limfome jo-Hodgkin. Neill tha se kishte përjetuar ënjtje të gjëndrave gjatë promovimit të filmit "Jurassic World: Dominion" kur u diagnostikua.

Në intervistë, Neill foli për "momentet e errëta" që përjetoi vitin e fundit pasi mësoi për diagnozën e tij të kancerit. Megjithatë, ai tha gjithashtu se përvoja e kishte bërë atë mirënjohës për çdo ditë dhe miqtë e tij, duke shtuar se ai ishte "thjesht i kënaqur që ishte gjallë". Pasi iu nënshtrua kimioterapisë, Neill filloi një ilaç të ri kimioterapie kur trajtimi i parë filloi të dështonte. The Guardian raportoi se Neill tani është pa kancer, por do ta marrë ilaçin çdo muaj "për pjesën tjetër të jetës së tij".

Pavarësisht vështirësive të tij shëndetësore, Neill ka vazhduar punën, duke u shfaqur në serialet televizive "Peaky Blinders" dhe "The Sullivans". Ai gjithashtu ka një libër të ardhshëm, "Did I Ever Tell You This?" për të cilën ai tha se i dha një arsye për të jetuar ndërsa ai po luftonte me kancerin.Në intervistë, Neill tha se nuk i duronte dot librat e kancerit dhe se libri i tij nuk ishte një prej tyre. Në vend të kësaj, ai e sheh sëmundjen e tij si një "fije spirale" përgjatë librit.

Unë kurrë nuk kam pasur ndonjë qëllim për të shkruar një libër. Por ndërsa vazhdova dhe vazhdova të shkruaja, kuptova se në fakt më jepte një arsye për të jetuar dhe do të shkoja në shtrat duke menduar, 'Do të shkruaj për këtë nesër. .. kjo do të më argëtojë. Dhe kështu ishte një shpëtimtar me të vërtetë, sepse nuk mund ta kisha kaluar atë pa asgjë për të bërë, e dini.

Duke parë të ardhmen, Neill tha se ai "nuk mund të kujdesej më pak" për vdekjen, por dëshiron "një ose dy dekada të tjera" për të shijuar jetën dhe shtëpinë e tij. 

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore