Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Lifestyle

6 mënyra se si mund të reduktoni stresin në 24 orë!

 

Të gjithë ne mund të ndihemi të stresuar herë pas here dhe kjo është krejtësisht normale. Por nëse ndiheni më shumë se zakonisht, mund të jetë koha për të parë faktorët në jetën tuaj që po ju bëjnë të ndiheni të paqartë. NHS thotë se stresi mund të shkaktojë shumë simptoma të ndryshme, duke ndikuar në sjelljen tuaj.

Nuk është gjithmonë e lehtë të dallosh kur stresi është arsyeja që ndihesh ose sillesh ndryshe. Ju mund të përjetoni simptoma fizike dhe mendore, të cilat shpesh mund të jenë të vështira për t’u menaxhuar. Por një eksperte ka thënë se mund t’i mposhtni këto ndjenja në vetëm 24 orë nëse ndërmerrni disa hapa të thjeshtë.

Duke folur për Sun Health, terapistja ushqimore Hannah Braye tha se anashkalimi i vakteve dhe dëshira për ushqime me sheqer dhe karbohidrate të rafinuara është e zakonshme kur jemi të stresuar. Hannah, e cila është eksperte e brendshme në Bio-Kult, tha se kjo mund të dërgojë glukozën tonë në gjak në një slitë të çmendur me maja dhe lugina, gjë që nga ana tjetër na bën më të stresuar. Ajo tha:

Shmangia e pijeve dhe ushqimeve me sheqer dhe ngrënia e vakteve të rregullta, që përmbajnë karbohidrate komplekse dhe proteina të cilësisë së mirë çdo herë që hani, është një nga gjërat më të mira që mund të bëni për të parë veten në një periudhë stresuese.

Pavarësisht se ndjehen të lodhur, shumë njerëz me shumë stres priren të ushtrojnë intensivisht si një formë lehtësimi të stresit, tha Hannah. Megjithatë, stërvitja e tepërt në kohë stresi të lartë mund të bëjë më shumë dëm sesa mirë. Ekspertja shtoi:

Ushtrimi fizik është një tjetër stres në trup dhe aktivizon saktësisht të njëjtat përgjigje fiziologjike si stresi psikologjik. Ushtrimet e buta si ecja, vrapimi, noti dhe joga janë shumë më të dobishme gjatë periudhave stresuese.

Stresi, së bashku me netët e vona, pirja e alkoolit dhe ngrënia e ushqimeve me shumë sheqer kanë treguar që të gjitha kanë një efekt të dëmshëm në florën e zorrëve, shpjegoi Hannah. Prandaj, plotësimi i dietës tuaj me baktere të gjalla mund të ndihmojë në rivendosjen e ekuilibrit të florës së zorrëve dhe përmirësimin e funksionit imunitar, shtoi ajo.

Kur jeni të stresuar dhe të shqetësuar, mund të jetë e vështirë t’i fikni këto mendime. Ndërsa jeta mund të jetë e zënë, është e rëndësishme të ndani 10 minuta çdo ditë për të marrë frymë thellë dhe për t’u fokusuar në qetësimin e mendjes. Hannah këshilloi:

Mundohuni të bëni një shëtitje nëpër park në pushimin tuaj të drekës, duke shkarkuar një aplikacion që ofron meditime të shkurtra të vëmendjes, duke shkuar në një klasë joga ose thjesht duke bërë disa përshëndetje dielli kur zgjoheni në mëngjes.

Hannah tha se kur trupat tanë janë të stresuar, ata kanë një kërkesë të shtuar për disa lëndë ushqyese. Hannah tha:

Këto përfshijnë vitaminat B, vitaminën C, magnezin dhe kaliumin. Prandaj, është e rëndësishme që ne të marrim më shumë prej tyre përmes dietës sonë. Ngrënia e frutave dhe perimeve me ngjyra të ndezura është mënyra më e mirë për ta bërë këtë. Veçanërisht të rëndësishme janë perimet jeshile me gjethe, prandaj sigurohuni që të përfshini të paktën 1-2 porcione çdo ditë.

Në përpjekjen tonë për t’u çlodhur, stresi mund të na bëjë të ndihemi të rraskapitur, tha Hannah. Megjithatë, kërkimi i stimuluesve si kafeina dhe alkooli është një ide e keqe. Nutricionistja tha:

Kafeina mund të përforcojë prodhimin e kortizolit, edhe disa orë pas pirjes së tij dhe alkooli dhe barnat e tjera mund të ndikojnë në disponimin tonë duke ndërhyrë në neurotransmetuesit tanë dhe duke reduktuar përthithjen e lëndëve ushqyese të rëndësishme (të cilat na duhen më shumë në kohë stresi).

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore