Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Koment

KOSOVA 10 VJET E PAVARUR: JO SHUMË PËR TË FESTUAR

Kosova feston 10 vjet pavarësi: Por problemet nuk janë pakësuar. Vendi ka nevojë p?r reforma. Impulset p?r to duhet t? vijn? nga brenda dhe nga jasht? vendit, mendon Vilma Filaj-Ballvora.

?E gjitha q? ne kemi ?sht? pavar?sia", ?sht? p?rgjigjia lakonike e nj? studenti nga Kosova duke iu p?rgjigjur pyetjes, se si ndihet nj? i ri n? shtetin m? t? ri t? Evrop?s. Me k?t? ai ka shprehur thelbin e problemit: asgj? nuk funksionon si duhet n? Kosov?. Kosovar?t kan? shkruar histori kur 10 vite m? par? pas konflikteve disa dhjet?ra vje?are shpall?n me nj? proces paq?sor pavar?sin? e vendit t? tyre t? ndihmuar edhe nga shum? organizata nd?rkomb?tare. Euforia e at?hershme ishte e pap?rshkrueshme dhe d?shira e madhe p?r t? nd?rtuar shtetin e tyre q? e kishin ?nd?rruar prej nj? kohe t? gjat?.

Por bilanci dhjet? vite m? von? ?sht? deziluzionues: Ekonomia ka mbetur n? vend num?ro, papun?sia ?sht? e lart?, mbizot?ron varf?ria, korrupsioni dhe nepotizmi n? ekonomi, rinia nuk ka asnj? perspektiv?. Pasojat fatale jan? q? n? vitet e fundit ka pasur largime masive njer?zish nga vendi n? drejtim t? Per?ndimit.

Ende jo nj? ?vend i prosperuar"

Ku ?sht? problemi? Pse nuk ?sht?  b?r? nj? ?vend i prosperuar" Kosova pavar?sisht se atje ?sht? investuar aq shum? para duke p?rfshir? nj? angazhim t? madh nd?rkomb?tar? P?r k?t? ka shum? arsye: Nga nj?ra an? faktori nd?rkomb?tar: Kosova edhe pse vepron zyrtarisht si nj? shtet i pavarur, vendi nuk ?sht? njohur nga shum? vende an?tare t? OKB-s? dhe ?sht? akoma n?n kontrollin nd?rkomb?tar. Misioni i OKB-s?, UNMIK ?sht? akoma instanca vendimtare n? administrimin e vendit. Ushtar?t e KFOR-it n?n komandon e NATO-s duhet t? kujdesen p?r sigurin? n? vend. EULEX-i, misioni i BE-s? p?r  shtetin ligjor kujdeset p?r nd?rtimin e shtetit ligjor. Q?llimi i k?tyre misioneve ?sht? t? mb?shtesin nd?rtimin e shtetit n? Kosov?. Megjithat? jo rrall? strukturat nd?rkomb?tare dhe ato vendase pengojn? nj?ra-tjetr?n. P?rve? k?saj raste t? korrupsioneve masive t? ndihm?sve nga jasht? e kan? d?mtuar r?nd? imazhin e tyre. Nj? vend nuk mund t? jet? nj?koh?sisht i pavarur dhe t? drejtohet si nj? protektorat.

Dialog dhe p?r?arje

Nga ana tjet?r Serbia: Beogradi akoma nuk e njeh pavar?sin? e Kosov?s. Prej shum? vitesh nd?rmjet?son BE-ja dialogun mes Prishtin?s dhe Beogradit p?r t? normalizuar marr?dh?niet. Por bisedimet d?shtojn? n? m?nyr? t? p?rs?ritur n? k?rkesat maksimaliste t? t? dyja pal?ve. Nd?rkaq BE-ja e ka vendosur si kusht p?r hyrjen n? BE t? Serbis? dhe Kosov?s nj? marr?veshje zyrtare. Megjithat? bisedimet nuk avancojn?.Dhe kosovar?t vet?: Zhvillimi i vendit karakterizohet nga kriza t? brendshme q? e paralizojn? at?. Shum? vendime t? r?nd?sishme nuk arrijn? t? kalohen n? parlament. K?shtu p?r shembull ligji p?r Gjykat?n Speciale nd?rkomb?tare q? do t? zbardh? krimet e luft?s s? shqiptar?ve ndaj serb?ve, nuk pranohet nga disa parlamentar?. Por k?to procese jan? t? domosdoshme p?r proceset e pajtimit n? vend. Po ashtu ka mbetur ende pezull aprovimi i ligjit p?r mar?veshjen tashm? t? p?rfunduar p?r kufirin me Malin e Zi, pengesa kjo p?r liberalizimin e vizave.

Q? nga mbarimi i luft?s n? vitin 1999 politika dominohet nga ish-komandant? t? UÇK-s?: presidenti aktual Hashim Tha?i, dhe Ramush Haradinaj, i cili n? Shtator 2017 u zgjodh p?r her? t? dyt? kryeminist?r. Por dueti Thaçi-Haradinaj me sjelljen e tyre her? me dashuri e her? me urrejtje p?r nj?ri tjetrin e ka demtuar politik?n. Rivalitetet dhe ambiciet politike t? t? dyve jan? shum? t? m?dha. Pas luft?s ata u brohorit?n si heronj. Edhe sot ata g?zojn? mb?shtetje n? popull. Por nj?koh?sisht z?rat kritik? ndaj t? dyve po shtohen gjithnj? e m? shum?.

Duhen nd?rmarr? reforma

Koha nuk pret: stanjacioni si nj? situat? afatgjat? e d?mton Kosov?n dhe t? gjith? rajonin. Dhe nga kjo Evropa mund t? ket? akoma m? shum? probleme. Europa ?sht? ?destinacioni i Kosov?s" p?rbetohen Thaçi, Haradinaj e t? tjer?. Por t? b?hesh pjes? e Evrop?s do t? thot? q? fillimisht t? p?rmbushen me sukses detyrat e p?rcaktuara t? brendshme.

Q?llimi p?r t? q?n? pjes? e Evrop?s do t? mbetet ve?se nj? ?nd?rr n? qoft? se nuk do t? ket? nj? reform? politike dhe ekonomike n? Kosov?. Impulsi p?r k?t? duhet t? vij? si nga brenda ashtu edhe nga jasht?. P?r k?t? nevojiten nga nj?ra an? koncepte q? ofrojn? zgjidhje dhe nga ana tjet?r nj? elite drejtuese aktive. Kosovar?t vet? nuk mund t´i largohen p?rgjegj?sis?. Por edhe Serbet duhet t? bashk?punojn? dhe t? l?n? resentimentet e vjetra. Nga Evropa pritet: ajo duhet t´i vendos? kushte kushte t? qarta Prishtin?s dhe Beogradit, por nj?koh?sisht t? jap? m? shum? stimuj.

17 shkurt 2018 (gazeta-Shqip.com)/DW

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore