Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kosova

Vuçiç: Haradinaj njeri i rrezikshëm, Shqipëria e Madhe një kërcënim prej Serbinë e rajonin

Vuçiç: Haradinaj njeri i rrezikshëm, Shqipëria e Madhe

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, deklaroi sot se deklarata e kandidatit për President të Kosovës, Ramush Haradinaj, për një bashkim të mundshëm të Kosovës me Shqipërinë është një kërcënim jo vetëm për Serbinë, por edhe për rajonin, Evropën dhe të gjithë botën.

“Por ne nuk duhet të hakmerremi me një kërcënim. Ju po bëni gjithçka që dëshironi, dhe ne do të kemi një përgjigje të mirë dhe adekuate dhe qytetarët nuk duhet të shqetësohen, ” tha Vuçiç në Pallatin Presidencial të Serbisë.

Ai ka shtuar se “Shqipëria e Madhe” do të ishte kërcënim për të gjithë. Vuçiç ka thënë se ky është një fakt politik dhe kjo është arsyeja pse ai nuk e kuptoi entuziazmin e disa njerëzve në Beograd me një përbërje të tillë të forcave në Prishtinë.

“Ne e pranojmë atë si një fakt politik dhe gjithmonë do të reagojmë ndaj kësaj”, ka shtuar Vuçiç.

Ai thotë se përkundër gjithë kësaj, e kanë akuzuar në Kosovë për kërcënim kur ai tha se do të befasohen mne reagim të Serbisë nëse shkelin marrëveshjen e Washingtonit dhe të krëkonin pranimin në organizata ndërkombëtare.

Presidenti i Serbisë ka shtuar se Haradinaj është njeri i rrezikshëm dhe politikan serioz që po synon të bëhet president dhe në rast se zgjidhet me mbështetjen e Albin Kurtit, atëherë do të kishin edhe Qeverinë e Kosovës e edhe presidentin që do të pajtoheshin me bashkimin me Shqipërinë.

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, deklaroi të hënën se Bashkimi Evropian, me sjelljen e tij ndaj Kosovës, mund ta detyrojë Kosovën të bashkohet me Shqipërinë.

“Nëse Kosova nuk është në derën e NATO-s dhe nëse Kosova nuk ka liberalizimin e regjimit të vizave të BE, nuk ka njohje nga pesë vendet anëtare të BE, nëse nuk jemi në derën e OKB, çfarë do të bëjmë më tej?” “A do ta pranojmë atë që ata u përpoqën të na bindnin se Kosova është e lodhur, e dobët,” tha Haradinaj.

Vuçiç tha se do të dëshironte të dëgjonte disa reagime nga Brukseli ose Uashingtoni për atë deklaratë. “Sepse, na ruajt Zoti, dikush në Serbi nga një vend kaq i lartë foli për disa lloje të tjera të bashkimit në Ballkan, ata pothuajse do të na bombardonin. Por është e kotë të flasësh më shumë për standarde të dyfishta, “tha ai.

“Ne do të jemi në gjendje të reagojmë ndaj kësaj.” “Unë nuk po kërcënoj askënd, por krijimi i një Shqipërie të Madhe është një kërcënim për Serbinë dhe rajonin dhe për Evropën dhe botën,” tha ai.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore