Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kosova

Vuçiç bën ironi me Albin Kurtin: Po na zgjidh edhe problemet e brendshme të Serbisë

Vuçiç bën ironi me Albin Kurtin: Po na zgjidh edhe problemet

Duke folur për dialogun me Kosovën, presidenti serb  Aleksandar Vuçiç, duke folur për dialogun me Kosovën deklaroi se situata për Beogradin është pothuajse e pashpresë, edhe pse shtoi se  “do të vazhdojnë luftën për të drejtat e tyre”.

Vuçiç sipas mediave në Kosovë, nga aeroporti i kryeqytetit serb ku kishte dalë të priste 150 mijë doza të vaksinës AstraZeneca, ka bërë ironi me liderin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, duke thënë se “ai është duke ia zgjidhur Serbisë edhe zhvillimet e saj të brendshme.

“Serbia e di se cilat janë interesat e saj kombëtare dhe shtetërore dhe do të vazhdojë të luftojë për popullin e saj dhe të drejtat e tij, pavarësisht nga fakti se situata është pothuajse e pashpresë”, ishte komenti i kreut të shtetit serb kur iu kërkua të komentonte nëse Serbia ka një përgjigje për presionet e reja nga Prishtina dhe Uashingtoni dhe paralajmërimet për një platformë të re për vazhdimin e dialogut.

“Lërini, ata janë të gjithë të fortë dhe të mençur. Ne do t’i lëmë, ata le ta bëjnë punën e tyre, ne do të bëjmë tonën”, shtoi ai duke iu referuar liderëve në Kosovë. Kurti e ka bërë të qartë në disa raste tashmë se dialogu me Beogradin nuk është prioritet i tij. Fituesi i zgjedhjeve të 14 shkurtit thotë se nuk i shmanget bisedimeve me Serbinë, por kërkon të fokusohet më së pari tek drejtësia dhe punësimi.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore