Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kosova

Shqipëria e Madhe/ Mediat serbe bëjnë diversion me Ramën, Vuçiç: Nuk e kam parë hartën, por jam kundër

Shqipëria e Madhe/ Mediat serbe bëjnë diversion me Ramën,

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç në intervistën e dhënë për emisionin “Fokues” në B92, tha se nuk e ka parë një letër të tillë ndërsa më pas foli për qëndrimin e Serbisë, Bosnjë Hercegovinës, Kroacisë dhe komuniteti ndërkombëtar.

“Unë nuk mund të pajtohem me bashkimin e Kosovës dhe Shqipërisë, unë duhet të respektoj integritetin territorial të Bosnje dhe Hercegovinës”, tha Vuçiç për B92.

Ndërkohë që mediat serbe i kanë kushtuar vëmendje qëndrimeve të Vuçiç, i cili ka theksuar se ndryshe nga Rama ai nuk e parë hartën e shpërndarë nga qeveria sllovene.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha sot se nuk e ka parë hartën me ndryshime kufijsh në Ballkanin Perëndimor, të cilin Kryeministri shqiptar Edi Rama pretendon të ketë parë, që pretendohet se është një konfirmim i idesë së dërguar në Bruksel nga Kryeministri slloven Janez Janša.

“Unë jam i zhgënjyer me demoralizimi i plotë intelektual të publikut tonë intelektual, elitës dhe pseudo-elitës, dhe ato ofrojnë vlerësime të diçkaje që askush nuk e ka parë ose paraqitur në asnjë mënyrë, por janë apriori pro ose kundër diçkaje. Unë bëj nuk i përkasin atyre që do të vendosë mbi dikë që i shkrepet në kokë, pa parë asgjë ", tha Vuçiç kur u pyet për të komentuar deklaratën e Ramës se e kishte parë një hartë ndryshimin e kufijve të Ballkanit Perëndimor.

Të enjten, portali slloven "Nenzurirano.si" publikoi një dokument që propozon bashkimin e Kosovës me Shqipërinë, mundësinë e shkëputjes së Republika Srpska nga Bosnja dhe Hercegovina dhe bashkimin e pjesëve të Bosnjës perëndimore me Kroacinë. Gjithashtu, pjesa veriore e Kosovës, ku jetojnë serbët do të kishte statusin e Tirolit të Jugut.

Mediat serbe shkruajnë se sipas portalit Reporter, Rama kishte konfirmuar ekzistencën e një harte për ndryshimin e kufijve të Ballkanit Perëndimor.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore