Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kosova

Qeveria “Hoti” kalon provën e vështirë në Kuvend; vota e Vjosa Osmanit, vendimtare

Qeveria “Hoti” kalon provën e vështirë në

Qeveria e Avdullah Hotit në Kosovë ka kaluar sot një provë të rëndësishme, pasi arriti të miratojë një ligj kyç, edhe pse nuk e ka teorikisht shumicën e votave që i dha votëbesimin katër muaj më parë.

Ligji për Rimëkëmbjen Ekonomike-Covid 19 që parashikon një paketë ndihmë për biznesin, u votua edhe nga kreu i Kuvendit Vjosa Osmani, e cila nuk e ka votuar qeverinë, kolegu i saj i larguar nga LDK, Haxhi Abdyli, si dhe nga kreu AKR, Behgjet Pacolli dhe deputetja e kësaj force politike, Mirlinda Sopi-Krasniqi.

Kryeparlamentarja Vjosa Osmani, mbajti një qëndrim të ashpër në fjalimin e saj, duke akuzuar mazhorancën për arrogancë.

“Unë do ta votoja pesë herë këtë projektligj që i duhet qytetarëve, por jo se e meritoni ju që më keni quajtur deri edhe palaço por edhe me epitete të tjera fyese. Siç e kam votuar edhe 5 herë, unë e votoj edhe sot por jo pse e meritoni ju këtë votë, keni treguar arrogancë të paparë, së paku në katër mandate… E kjo tregon që nuk lodhen aspak për dëmin ekonomik që i është shkaktuar vendit nga pandemia”, u shpreh ndër të tjera Osmani.

Ndërkaq deputetët e Vetëvendosjes dhe të PDK-së, mbajtën qëndrimet e tyre kundër miratimit të projektligjit dhe asnjë deputet i këtyre subjekteve politike nuk mori pjesë në votim.

Pas diskutimeve, drafti u votua në parim ku mori 64 vota pro, asnjë kundër dhe asnjë abstenim.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore