Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kosova

Presioni për Kosovën "çmend" Vuçiç: I gatshëm të jap dorëheqjen nëse dikush tjetër mund ta bëjë më mirë këtë çështje

Presioni për Kosovën "çmend" Vuçiç: I

Presidenti i Serbisë është shprehur i gatshëm të japë dorëheqjen, sipas mediave serbe.

Sipas Pink, Vuçiç kishte lënë një takim këtë mbrëmje me bashkëpunëtorët në partinë që ai drejton, PPS.

Ai ka informuar kryesinë e partisë për presionet që po i bën Perëndimi në lidhje me Kosovën dhe menjëherë pas kësaj është larguar nga selia e partisë, raporton Pink.

“Nëse dikush tjetër mund të bëjë më mirë në lidhje me këtë çështje, unë jam gati të largohem”, është shprehur presidenti serb.

Kryetari i Bordit Ekzekutiv të PPS, Darko Glishiç tha për TV Pink se nëse presidenti dorëheqjen, ky është fundi i kësaj partie.

“Është skenari më i errët dhe më i keq për Serbinë që as nuk mund ta imagjinoj. Kjo e sotmja ka qenë një mbrëmje shumë e vështirë”, ka thënë ai për Pink.

Zhvillimet në Kosovë vijnë pak ditë pasi një pesëshe diplomatike, e përbërë nga i dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun, Miroslav Lajçak dhe ai i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar kishin me vete edhe këshilltarët e presidentit francez, Emmanuel Macron, kancelarit gjerman Olaf Scholz e kryeministres së Italisë Giorgia Meloni takuan presidentin Vuçiç.

Vizita kishte për qëllim të shtynte Kosovën e Serbinë drejt një marrëveshjeje mbi kornizat e planit të BE-së ose siç njihej plani franko – gjerman që Lajçak tha se kishte pritur më shumë mirëkuptim.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore