Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kosova

Presidenti i Kosovës, del rivali i Vjosa Osmanit

Presidenti i Kosovës, del rivali i Vjosa Osmanit

Kosova pritet të zgjedhë presidentin e ri të vendit. Seanca për votimin e presidentit pritet të mbahet pasditen e të premtes. Në garë, përveç Vjosa Osmant do të kandidojë edhe Nasuf Bejta.

Në zgjedhjet e 14 shkurtit, Bejta garoi në listën e Lëvizjes Vetëvendosje me numër 64 dhe ishte përfaqësues i Iniciativës së Vjosa Osmanit në listë, raporton Koha. 

Në zgjedhjet e fundit ai mori mbi 5 mijë vota, ndërsa më herët pati qenë anëtar i LDK-së. Bejta ka deklaruar se po kandidon për ta ndihmuar procesin, “që shteti të ketë institucione stabël”.

“Ky stabilitet është i mundshëm vetëm kur ta përmbyllim procesin me zgjedhjen e presidentit të vendit. Pra, unë po vihem në shërbim institucional për ta përmbyllë vullnetin e qytetarëve të shprehur më 14 shkurt. Për mua është nder që të jem në shërbim të interesit shtetëror. E ky vullnet konsiston që vendi të bëhet me president”, ka shkruar ai në Facebook.

Si zgjidhet presidenti i Kosovës?

Për zgjedhjen e presidentit, në dy votimet e para nevojiten dy të tretat e votave e që i bie 80 vota për të deputetëve.

Ndërkaq, në raundin e tretë, president zgjidhet ai që merr shumicën e thjeshtë prej 61 deputetësh, por në të tri votimet duhet të marrin pjesë të paktën 80 deputetë.

Nëse edhe raundi i tretë dështon, vendi shkon në zgjedhje të jashtëzakonshme të cilat duhet të mbahen brenda 45 ditësh.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore