Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kosova

Përshkallëzimi i tensioneve me Serbinë/ Italia bën lëvizjen URGJENTE, dërgon në Kosovë...

Përshkallëzimi i tensioneve me Serbinë/ Italia bën

Italia ka kërkuar të gjejë një zgjidhje mes Kosovës dhe Serbisë për tensionet e fundit dhe çështjen e targave.

Ky zhvillim vjen pas dështimit të Bashkimit Europian për ndërmjetësimin mes palëve.

Qeveria e Romës ka dërguar në një mision ministrin e jashtëm, Antonio Tajani dhe atë të mbrojtjes, Guido Crosetto në Beograd dhe Prishtinë. “Punojmë për të zbutur tensionet mes të dyja vendeve edhe falë prezencës së kontingjentit tonë ushtarak.

Italia dëshiron të jetë protagoniste e paqes edhe në Ballkanin Perëndimor”, shkruan Tajani në një njoftim. Ndërsa ministri Italian I mbrojtjes nënvizon se kjo vizitë e tyre në Kosovë dhe Serbi po bëhet për të ndihmuar dialogun që është bërë tepër i vështirë.

“Italia ka detyrën të jetë protagoniste në dialog, në kërkim të arsyeve që bashkojnë, në ndjekjen me kokëfortësi të rrugës së paqes”, shkruan Crosetto.

Lidhur me zhvillimet e fundit ka reaguar dhe Gjermani me anë të ambasadorit të saj në Prishtinë. “Është absurde të rrezikohet përshkallëzimi për targat”, thekson diplomati Jorn Rode.
Duke ju drejtuar kryeministrit Albin Kurti, edhe pse jo në mënyrë të drejtpërdrejtë, diplomati I qeverisë së Berlinit, thotë se perëndimi ka nevojë për më shumë burrështetas dhe më pak rrezikues.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore