Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kosova

Nën akuzë si ‘koka’ e bandës kriminale/ Lirohet nga burgu biznesmeni shqiptar, shuma 'marramendëse' që la garanci në Spanjë

Nën akuzë si ‘koka’ e bandës kriminale/ Lirohet nga

Biznesmeni nag Kosova, Bashkim Osmani, i arrestuar në muajin shkurt nën akuzës si koka e një grupi kriminal, është liruar sot në Spanjë.

Sipas mediave spanjolle, Osmani u lirua pas 3 mu7ajsh qëndrimi në paraburgim duke lënë një garanci prej 400 mijë eurosh për të përfituar një ‘liri të kushtëzuar’ Kështu Osmanit nuk i lejohet që të largohet nga ishulli Majorka, ku dhe u arrestua në muajin shkurt së bashku me 45 persona të tjerë, pas një operacioni të zhvilluar nga EUROPOL. Ai do duhet të paraqitet në datën 1 dhe në datën 15 të çdo muaji në komisariat, ndërsa për t’i penguar largimin nga vendi atij i është konfiskuar dhe pasaporta.

Vëllezërit Osmani nga Kosova njihet si miliardë të famshëm, ndërsa prej vitesh ata  jetojnë në Gjermani, por kanë shtrirë bizneset në Spanjë, Belgjikë e Holandë.

45 persona, u arrestuan më 15 shkurt në Belgjikë dhe në Spanjë, ndërsa Osmani u kap po atë ditë në Kroaci. Të arrestuarit dyshohen se e importonin kokainën nga Amerika Latine nëpërmjet porteve të ndryshme europiane, organizonin dhe transportonin ngarkesat nëpërmjet avionëve, anijeve, makinave, e kamionëve dhe drejtonin tregun. Spanja dhe vende të tjera të Bashkimit Europian u përdorën për të pastruar të ardhurat nga tregtia e tyre.

Mediat e huaja kanë shkruar për Bashkim Osmanin dhe tre vëllezërit e tij, duke thënë se ishte një klan që kishin vënë pasuri me veprimtari të paligjshme nga trafikimi i kokainës dhe prostitucioni. Bashkim Osmani, nga ana tjetër, pretendon se pasurinë e ka bërë duke investuar në prona të paluajtshme në Hamburg dhe më pas në Spanjë.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore