Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kosova

Ndan Mitrovicën në dy pjesë, qeveria e Kosovës përkrah vendimin për hapjen e Urës së Ibrit

Ndan Mitrovicën në dy pjesë, qeveria e Kosovës

Qeveria e Kosovës ka përkrahur vendimit e Kuvendit Komunal të Mitrovicës për të hapur Urën e Ibrit, e cila ndan qytetin në dy pjesë.

“Paragrafi i parë i nenit 35 të Kushtetutës garanton lëvizjen e lirë të qytetarëve në Republikën e Kosovës në çdo vendbanim.

Çfarëdo pengese në lirinë e lëvizjes cenon këtë të drejtë themelore. Prandaj edhe vendimi për heqjen e pengesave të tilla është veprim i drejtë dhe i duhur”, tha qeveria për RTK.

Ndërkohë, emisari special i BE-së, Mirosllav Lajçak, u shpreh se nuk është koha për ta hapur urën.

Ura e Ibrit ndodhet në qendër të qytetit të Mitrovica që bashkon dy pjesët e qytetit Mitrovicën urbane dhe Mitrovicën e vjetër.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore