Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kosova

“Mjaft lehe”/ Reagimi i "papritur" i Presidencës së Kosovës: Serbia ka shkelur...

“Mjaft lehe”/ Reagimi i "papritur" i Presidencës

Shefi i kabinetit të presidentes Vjosa Osmani, ?Blerim Vela sot i ka numëruar kryenegociatorit serb, Petar Petkoviç shkeljet e marrëveshjeve të Brukselit nga Serbia.

Sipas Velës, Serbia ditën e djeshme ka shkelur nenin 4 të marrëveshjes së Brukselit që përcakton qartë se “Serbia nuk do të kundërshtojë anëtarësimin e Kosovës në asnjë organizatë ndërkombëtare”.

“Petre, mjaft lehe! Dje Serbia ka shkelur nenin 4 të marrëveshjes së Brukselit që përcakton qartë: 'Serbia nuk do të kundërshtojë anëtarësimin e Kosovës në asnjë organizatë ndërkombëtare'. Vota juaj kundër aplikimit të Kosovës në Këshillin e Evropës duhet të penalizohet!”– shkruan Vela në Twitter.

Ai është shprehur se kur bëhet fjalë për marrëveshjet e mëparshme të Brukselit, lista e shkeljeve të Serbisë është shumë e gjatë, duke përfshirë këtu: “Pullat doganore, diplomat universitare, IBM-ja dhe liria e lëvizjes, letërnjoftimet dhe target e makinave, dokumentacioni kadastral, energjia, zgjerimi i organizatave ligjore me staf shtesë”.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore