Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kosova

“Kosovës t’i liberalizohen vizat"/ PE publikon raportin: Marrëveshja finale Beograd-Prishtinë me njohje reciproke

“Kosovës t’i liberalizohen vizat"/ PE publikon raportin:

Parlamenti Europian ka publikuar ditën e sotme raportet për ecurinë e Kosovës, Serbisë dhe Bosnje-Hercegovinën.

Komisioni i Parlamentit Evropian për Politikë të Jashtme (AFET) i bën thirrje Këshillit të BE-së për liberalizimin e vizave për Prishtinën zyrtare, ndërsa përfshihet edhe mbështetja ndaj kërkesës së Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës, dhe aspiratat për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian.

Nga ana tjetër, në raportin për Serbinë, thuhet se marrëveshja finale mes Beogradit dhe Kosovës duhet të bazohet në njohje reciproke. E njëjta thirrje u lëshohet dhe 5 vendeve të tjera të Ballkanit, që nuk e kanë njohur ende si shtet.

Sa i përket Bosnjës, në raport dënohet ashpër çdo përpjekje, e cila minon shtetësinë e këtij vendi.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore