Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kosova

Kosova i bashkëngjitet “Rrjetit të pastër” 5G, nënshkruhet marrëveshja e bashkëpunimit me SHBA

Kosova i bashkëngjitet “Rrjetit të pastër” 5G,

Kosova ka nënshkruar memorandum bashkëpunimi me Shtetet e Bashkuara për “Rrjetin e pastër” të gjeneratës së pestë të komunikimeve, 5G.

Memorandumi është nënshkruar mes zëvendës-Sekretarit amerikan të Shtetit për Ekonomi, Energji dhe Mjedis, Keith Krach, me kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hoti.

“Shtetet e Bashkuara dhe Kosova theksojnë rëndësinë e inkurajimit të pjesëmarrjes së furnizuesve të softuerit të rrjetit të besueshëm në tregjet 5G, duke marrë parasysh vlerësimet e profilit të rrezikut, dhe promovimin e kornizave që mbrojnë në mënyrë efektive rrjetet 5G nga hyrja ose ndërhyrjet e paautorizuara. Shtetet e Bashkuara dhe Kosova pranojnë më tej se furnizuesit e 5G duhet të ofrojnë produkte dhe shërbime që mundësojnë inovacione dhe promovojnë efikasitetin. Këto produkte dhe shërbime gjithashtu duhet të mundësojnë konkurrencë të ndershme dhe të inkurajojnë zhvillimin e rrjedhës së poshtme nga numri maksimal i pjesëmarrësve në treg. Shtetet e Bashkuara dhe Kosova shprehën secilin besimin e tyre se të gjitha qeveritë kanë një përgjegjësi të përbashkët për të ndërmarrë një vlerësim të kujdesshëm, të ekuilibruar të furnitorëve të pajisjeve dhe programeve 5G dhe zinxhirëve të furnizimit për të promovuar një arkitekturë të sigurt dhe elastike 5G”, bën me dije Zyra e Zëdhënësit të SHBA.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore