Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kosova

Kabllogrami i ambasadës së SHBA/ Kritika ndaj Kosovës: Po sillen sikur nuk ka Covid, po sulmohemi nga...

Kabllogrami i ambasadës së SHBA/ Kritika ndaj Kosovës: Po sillen

Ambasada amerikane nw Prishtinw ka kritikuar mwnyrwn se shtetasit e kwsaj republike po sillen ndaj koranavirusit.

Njw kabllogram wshtw zbuluar nga Politico, e firmosur nga amabasdori Philip Kosnett,i cili flet për menaxhimin joefikas të Covid-19 nga qeveria e Kosovës dhe faktin që mes tjerash, stafi i ambasadës rrezikohet edhe nga qentë agresivë endacakë.

Në letrën e nënshkruar nga ambasadori amerikan, Philip Kosnett, thuhet se ambasada në Prishtinë është “afër prekjes së fundit”.

"Edhe para Covid-19, Kosova është vend i vështirë për të shërbyer, me ndotje të lartë të ajrit, pak hapësira të gjelbërta, pak mundësi për aktivitete në natyrë dhe me infrastrukturë të keqe. Prishtina madje ka “tufa të kudondodhura të qenve endacakë”, që mund “të jenë agresivë kur janë në kërkim të ushqimit”. Për këtë dhe arsye të tjera, stafi i Ambasadës në masë të madhe janë mbyllur brenda gjatë krizës së Covid-19”, thuhet në telegram. Më tutje thuhet se stafi i Ambasadës është reduktuar, dhe ata që punojnë kanë orar më të zgjatur që ka ndikuar edhe në “sulme të ankthit, dhimbje gjoksi, humbje të gjumit” për disa, siç e ka përshkruar një punëtor. “Konfliktet ndër-njerëzore brenda ambasadës janë shtuar”, thuhet në kabllogram.

Aty kritikohet qasja e qeverisë dhe popullit të Kosovës ndaj pandemisë. “Rreth 20 % e stafit të ambasadës janë infektuar me Covid-19, dhe shumica dërmuese janë staf lokal, që është indikacion për kontrollin joefektiv të sëmundjes në Kosovë. Kosova sillet sikur një vend që nuk ka raste me Covid-19…Por, Kosova është një shtet i shkatërruar nga pandemia…Në SHBA, nëse nuk vini maskën në publik mund të përfundoni në video virale, por në Kosovë keni gjasa të jeni trend në media sociale nëse e vendosni maskën”, përfundon kabllogrami i ambasadorit Kosnnet.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore