Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kosova

S’ka kuorum, dështon për herë të dytë votimi për zgjedhjen e presidentit të Kosovës

S’ka kuorum, dështon për herë të dytë votimi

Ka dështuar në Kuvendin e Kosovës raundi i parë i votimit për zgjedhjen e presidentit të ri të vendit, ku në garë janë Vjosa Osmani dhe Nasuf Bejtja.

Në sallën e Kuvendit të Kosovës ndodhen 82 deputetë, por vetëm 78 prej tyre morën pjesë në votimin e parë, dhe 1 më tepër në votimin e dytë.

Sipas Kushtetutës të Kosovës, në dy raundet e para të votimit duhen 80 vota, ndërsa në raundin e tretë, presidenti mund të zgjidhet me shumicën e thjeshtë prej 61 deputetësh, por në votim duhet të marrin pjesë të paktën 80 deputetë.

Tre deputetët e LDK-së, Agim Veliu, Avdullah Hoti e Driton Selmanaj, nuk kanë marrë pjesë.

Dy vota surprizë janë hedhur në kutinë për të zgjedhur kreun e shtetit të Kosovës. Bëhet fjalë për deputeten e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Albena Reshitaj dhe për ish-presidentin Behgjet Pacolli.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore