Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kosova

Betimi për Kosovën para parlamentit/ Vuçiç ‘fundos’ Serbinë, deputetja gjermane: Ndaloni bisedimet për anëtarësimin në BE

Betimi për Kosovën para parlamentit/ Vuçiç

Betimi i Aleksandër Vuçiç përpara parlamentit serb bëri shumë bujë, për shkak se presidenti i konfirmuar për një mandat të dytë përfshiu dhe Kosovën në të.

“Betohem se do bëj gjithçka që Kosova të mbetet pjesë e Serbisë”- deklaroi Vuçiç, duke ngjallur shumë reagime.

Për këtë deklaratë ka reaguar dhe deputetja gjermane Renata Alt, e cila kërkon ngrirjen e menjëhershme të bisedimeve për anëtarësimin e Serbisë në BE.

Kryetarja e Komisionit për të Drejtat e Njeriut dhe Ndihmën Humanitare në Bundestagun gjerman, dhe njëkohësisht deputetja e Partisë Liberale Gjermane (FDP) tha pas deklaratës së Aleksandar Vuçiçit  nuk po i kushton rëndësi normalizimit të marrëdhënieve me fqinjin, ndërsa shtoi se kjo deklaratë e rëndon situatën.

“Vuçiçi tregon se nuk i kushton ndonjë rëndësi normalizimit afatgjatë të marrëdhënieve me fqinjin e tij. Tonet e mprehta nga Beogradi e rëndojnë situatën gjithsesi të tensionuar mes dy vendeve. Fakti që Vuçiçi po rrit njëkohësisht bashkëpunimin me Kremlinin dhe po nuk pranon t’u bashkohet sanksioneve kundër Rusisë është diametralisht i kundërt me politikën e jashtme të BE-së. Prandaj negociatat e pranimit të Serbisë në BE duhet të ngrihen menjëherë”- tha ajo.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore