Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kosova&Bota

Lavrov paralajmëron SHBA e Brukselin për dialogun Prishtinë-Beograd: Jo shantazhit ndaj Serbisë!

Lavrov paralajmëron SHBA e Brukselin për dialogun

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha se negociatat për marrëdhëniet e ardhshme midis Beogradit dhe Prishtinës mund të jenë të suksesshme vetëm nëse respektohen interesat juridike të serbëve të Kosovës, pa “shantazhe të njërës palë”.

Siç tha ai në një intervistë për gazetën "Rad", udhëheqja politike e Kosovës, që e ka cilësuar një “kuazi shtet” haptazi injoron ligjin ndërkombëtar, si dhe kërkesat ligjore dhe interesat e Serbisë dhe popullit serb, duke u përpjekur të legalizojë ekzistencën e saj.

“Sot, dialogu është i bllokuar. Ndërkohë, nuk është gjetur asnjë alternativë për të, pavarësisht se sa dikush do të dëshironte ta presë këtë nyjë gordiane. Brukseli dhe Uashingtoni tani po rrisin aktivitetet e tyre për të rifilluar procesin e negociatave. Është e rëndësishme të mbani mend se është e nevojshme një dialog serioz në lidhje me marrëdhëniet e ardhshme midis Beogradit dhe Prishtinës”, tha Lavrov.

Ai gjithashtu theksoi se ndihma e jashtme në dialog duhet të bëhet “pa shantazhe ndaj njërës palë, ndërsa në të njëjtën kohë stimulon orekset e dyshimta të palës tjetër”.

“Por një alternative e dialogut, pra një rrugë e ndryshme do të ishte jashtëzakonisht e rrezikshme për të gjithë”, shtoi Lavrov.

Ai theksoi se dialogu filloi në vitin 2010 me ndërmjetësimin e BE-së, por që rruga e planifikuar për marrëveshje të pranueshme reciprokisht, veçanërisht në lidhje me sigurimin e serbëve në Kosovë, nuk u realizua për shkak të lëvizjeve të shqiptarëve të Kosovës.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Në Fokus

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore