Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Arti

Në Venecia, me monumente kulture dhe godina ushtarake

Konkursi 

"Rijetëzimi funksional dhe estetik i ndërtesave, ndërthurjes së historisë dhe traditës me tendencat bashkëkohore në arkitekturë", është tema e konkursit për të zgjedhur përfaqësuesit e Shqipërisë në edicionin e 13 të Bienales së Arkitekturës në Venecia. Detajet i ka bërë të ditura zv.ministri i TKRS-së, Abaz Hado, gjatë një konference të djeshme për shtyp. Tema e konkursit është e fokusuar në mënyrë specifike në rijetëzimin e monumenteve të kulturës, si dhe të strukturave ndërtimore ushtarake në Shqipëri, në funksion të kthimit në destinacione turistike. Konkursi do të përzgjedhë katër projekte, dy vende të para, si edhe dy çmime për punimet më të mira studentore. Këto punime do të ekspozohen në edicionin e 13 të Ekspozitës Ndërkombëtare të Arkitekturës, La Biennale në Venecia. Çmimi për vendin e parë do të ketë një shpërblim prej 250 000 lekësh, ndërsa çmimi për punimin më të mirë studentor do të ketë një shpërblim prej 75 000 lekësh. Në konkurs kanë të drejtë të marrin pjesë konkurrentë me kombësi shqiptare, studentë që përfaqësojnë universitetet e arkitekturës, arkitektë individë apo të përfaqësuar me studio arkitekture, por edhe artistë të pikturës, skulpturës, dizajnit etj. Afati i pranimit është 15 qershori. Projektet do të gjykohen nga një juri kombëtare, e cila do të zgjedhë edhe fituesin për të përfaqësuar Shqipërinë në Venecia.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore