Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Investigim

Ekstremistët që sulmuan postën kufitare të Peshkëpisë kishin informacion të brëndshëm

Ekstremistët që sulmuan postën kufitare të

Nga të shtënat është plagosur në sy edhe ushtari Janaq Zaka. Në ato momente, ai i është drejtuar personit që fliste shqip nga grupi i pengmarrësve se çfarë kanë me ta, pasi nuk u kanë bërë asgjë. Agresori i përgjigjet se ushtari do të bëhej hero dhe do të dekorohej pas ngjarjes.

Personi i cili fliste shqip kërcënonte ushtarët gjatë gjithë kohës duke u kërkuar ti tregonin se ku ndodhej depo e armëve. Nga inventari rezulton se ekstremistët grek kishin grabitur nga reparti ushtarak 15 kallashnikovë, dy pistoleta dhe municione.

Grupi i terroristëve, në fakt kishte informacion të detajuar për gjithçka brenda postës kufitare. Madje, ata e dinin se kush shërbente aty dhe prej sa kohësh, detaje që për 25 vite nuk ishin hetuar kurrë. Kjo duket kur agresori që fliste shqip, i drejtohet kapterit Qemal Stroka duke e pyetur me saktësi për një armë që mungonte.

“E dimë që ke dhjetë ditë që ke veshur uniformën e policit, ku është pistoleta e tretë?”
Pra, ata dinin se sa armë ishin brenda repartit ashtu siç e dinin se rojat e kryenin shërbimin pa municione. Nëse dëshmori i atdheut Arsen Gjini do të kishte municione në armën e shërbimit, ndoshta grupi i armatosur nuk do të ishin afruar kurrë pranë postës kufitare.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore