Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Investigim

Ekskluzive/ A ka blerë Shkëlzen Berisha, një pronë 1.8 milionë euro dhe ku i ka gjetur paratë?!

Ekskluzive/ A ka blerë Shkëlzen Berisha, një pronë 1.8

Gjatë qeverisjes së Sali Berishës, emri i djalit të tij, Shkëlzenit, ishte më i lakuari për afera të ndryshme që nisnin nga historitë e Gërdecit e deri tek pazaret me ARMO-n dhe koncesionin e markimit të karburanteve.

Përgjatë 15 viteve të fundit, askush nuk e di se çfarë pune ka bërë djali i ish-kryeministrit. Por zërat flasin se Shkëlzen Berisha ka punuar shumë pak, ose aspak dhe se shumë benefite i ka siguruar nëpërmjet lidhjeve që krijonte nga i ati.

Sali Berisha thotë në deklaratën e tij se ka një pasuri modeste, të përbërë nga vetëm një shtëpi dhe disa kursime që nuk i kapërcejnë 10 milionë lekë të vjetra.

Por nëse i hedhim një sy pasurisë së Shkëlzeni, atëherë këtu ndryshon puna. Ai ka me dhjetëra llogari bankare nga Shqipëria deri në Suedi dhe deklaron qindra mijëra euro të ardhura nga puna si konsulent.

Transaksionet bankare të Shkëlzen Berishës janë një hetim më vete, por ne sot do të ndalemi vetëm tek një pasuri, me vlerë marramendëse, prej 1.8 milionë euro.

Burime të Gazetës SHQIP bëjnë me dije, se djali i ish-kryeministrit, që punon si konsulent, ka blerë një godinë, në afërsi të Tiranës, me një çmim prej 1.8 milionë euro. Burimet shtojnë se pagesa është likuiduar menjëherë nga Shkëlzen Berisha, nëpërmjet një banke të nivelit të dytë.

Këtë godinë të blerë në vitin 2018, të cilën Shkëlzeni e përdor për një biznes, nuk e ka deklaruar pranë Inspektoriatit të Lartë të Deklarimit të Pasurive, duke u ekspozuar kështu përpara një vepre penale, atë të fshehjes së pasurisë.

Gazeta SHQIP do të publikojë në vijim të tjera fakte tronditëse, sesi djali i ish-kryeministrit e ka blerë këtë  pronë prej 1.8 milionë eurosh, ose rreth 2.4 miliardë lekë. Ku i gjeti paratë? Si i pagoi këto para? Si e ka blerë godinën? Për çfarë e përdor këtë godinë? Kush është përfshirë tjetër në këtë biznes?

©Copyright Gazeta Shqip

Ky artikull është ekskluziv i Gazetës Shqip, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Gazeta Shqip dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore