Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Zbulimi/ Vaksina e kancerit zhvillon antitrupa që njohin qelizat kancerogjene të njeriut

Zbulimi/ Vaksina e kancerit zhvillon antitrupa që njohin qelizat

Shpresë e re në luftën kundër kancerit e cila vjen nga një vaksinë e kancerit. Një ekip ndërkombëtar studiuesish kanë zhvilluar një formulim të aftë për të nxitur një përgjigje të fortë imune kundër antigjenit Tn , një proteinë e mbishprehur në rreth 90% të karcinomave të gjirit dhe në 70-90% të kancerit të zorrës së trashë. , fshikëza, qafa e mitrës, vezoret, stomaku dhe prostata.

Në mënyrë të veçantë, studiuesit zhvilluan një glikopeptid që përfshin antigjenin Tn të marrë me metodologjitë e duhura sintetike të afta për të nxitur një përgjigje të rëndësishme imune krahasuar me vaksinat që përfshijnë antigjenin natyror.

"Për momentin – shpjegojnë studiuesit – testet në dy lloje të ndryshme të qelizave të kancerit të gjirit tregojnë se administrimi i vaksinës shkakton një numër dukshëm më të lartë të antitrupave IgG dhe se njohja e antigjenit tejkalon 85%".

Ndryshe nga vaksinat tradicionale që parandalojnë sëmundjet infektive, vaksinat e kancerit janë krijuar si një terapi për pacientët që kanë zhvilluar tashmë kancer , të dizajnuara për të shkaktuar një përgjigje imune ndaj kancerit në mënyrë që të njihet si “i huaj” nga kanceri. Studimi, është ndër të tjera i pari që përdor një analog jo-natyror të antigjenit Tn , duke hapur mundësi të reja në hartimin e vaksinave të kancerit.

"Parimi themelor – tha Carmen Ortriz Mellet, studiues në Departamentin e Kimisë Organike në Universitetin e Seviljes – ishte që të imitonte pjesën e karbohidrateve të këtij antigjeni të pranishëm në qelizat kancerogjene në mënyrë që të ishte mjaft e ndryshme për të stimuluar sistemin imunitar dhe të mjaftueshëm që antitrupat e prodhuar të njohin antigjenin natyral Tn dhe të eleminojnë qelizat kancerogjene tek pacientët ".

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore