Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Zbulimi interesant/ Kush janë njerëzit rezistentë ndaj virusit COVID

Zbulimi interesant/ Kush janë njerëzit rezistentë ndaj virusit

Studimi i kryer nga shkencëtarët italianë në bashkëpunim me kolegët nga Universiteti Rockefeller në New York dhe institucione të tjera, ka për qëllim të veçantë të kërkojë njerëz “rezistentë” ndaj virusit, duke ekzaminuar ADN-në e tyre dhe të kuptojnë pse arrijnë të shmangin sëmundjen dhe infeksionin, ndërsa janë të ekspozuar qartë ndaj virusit.

Hulumtimi, në veçanti, u përqëndrua në ato persona që kanë ardhur në kontakt shumë të ngushtë me koronavirusin, për shembull duke jetuar së bashku me një person të infektuar pa përdorur pajisje mbrojtëse.

“Ne kemi kryer një studim shumë të rëndësishëm për të kuptuar pse ka ndryshime shpesh shumë i madh midis njerëzve të ekspozuar ndaj të njëjtit patogjen, dhe kemi gjetur se 10 përqind e njerëzve që zhvillojnë forma të rënda kanë një defekt gjenetik në prodhimin e interferonit, i cili është linja e parë e mbrojtjes që ne prodhojmë. Pa interferon është më lehtë të sëmuresh rëndë”, shpjegoi profesor Novelli.

Prandaj hipoteza e shkencëtarëve është se disa individë – pavarësisht nga mosha – janë në gjendje të prodhojnë sasi më të mëdha të interferonit, duke u treguar në të vërtetë imun ndaj Covid.

“Ne po zgjedhim vullnetarë që dhurojnë ADN-në e tyre midis njerëzve që kanë qenë shumë të ekspozuar ndaj virusit por nuk janë sëmurë. Më vonë do të shqyrtojmë aftësinë e tyre për të prodhuar interferon”, shpjegoi Novelli.

Kjo shpjegon ai, është një hulumtim shumë ambicioz sepse mund të lejojë zhvillimin e barnave monoklonale dhe antivirale që janë shumë të efektshme kundër koronavirusit.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore