Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Vogëlushja e prekur me Covid,por mjekët zbulojnë sëmundjen e rrallë të gjakut

Vogëlushja e prekur me Covid,por  mjekët zbulojnë sëmundjen

Një vajzë 5-vjeçare që rezultoi pozitive në testin Sars-Cov-2 është në gjendje shumë të rëndë dhe e intubuar ndodhet në kujdesin intensiv të spitalit universitar të Padova. Lajmi u konfirmua këtë mëngjes nga burime nga spitali. Ajo është pacientja e parë në të këtë moshë të re e shtruar në kujdesin intensiv në Padova.

Fëmija, u shtrua fillimisht në dhomat e urgjencës pediatrike, u transferua në Repartin e Kujdesit Intensiv nën kujdesin e mjekëve.

Vajza e vogël, sipas informacioneve të mbledhura nga Corriere, nuk vuante nga sëmundjet e mëparshme, e as nuk kishte ardhur nga jashtë Italisë ditëve të fundit. Mjekë i alarmoi një fakt i konstatuar që po studiohet në këto momente. Kur vogëlushja u paraqit në Urgjencë me shqetësime të rënda të frymëmarrjes, pacientit iu gjet gjithashtu se kishte një sindromë hemolitiko-uremike  (një formë e sëmundja e gjakut dhe veshkave, e cila zakonisht shoqërohet me infeksione gastrointestinale).

Ajo që mjekët duan të kuptojnë është nëse sindromi është shkaktuar nga Covid - i cili do të përfaqësonte një rast të parë në të gjithë botën - apo nga një lloj tjetër i patogjenëve.

Sindromi hemolitik - uremik (HUS) është një grup i çrregullimeve të gjakut të karakterizuara nga qelizat e ulëta të gjakut, dështimi akut i veshkave dhe trombocitet e ulëta. Simptomat fillestare zakonisht përfshijnë diarre të përgjakshme, ethe, të vjella dhe dobësi.

Problemet e veshkave dhe trombocitet e ulëta ndodhin pasi diarreja përmirësohet. Ndërsa fëmijët preken më shpesh, të rriturit mund të kenë pasoja më të këqija.Komplikimet mund të përfshijnë probleme neurologjike dhe insuficiencë kardiake.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore