Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Vjen lajmi i mirë/ Studimi: Imuniteti nga COVID, mund të zgjasë edhe vite pas infektimit

Vjen lajmi i mirë/ Studimi: Imuniteti nga COVID, mund të zgjasë

Të mbijetuarit e Covid-19 mund të kenë imunitet mbrojtës ndaj sëmundjes serioze nga virusi për muaj, apo edhe vite pas infektimit, sugjeron një studim.

Gjetjet, bazuar në analizat e mostrave të gjakut nga 188 pacientë Covid-19, sugjerojnë që pothuajse të gjithë të mbijetuarit e sëmundjes kanë qelizat imune të nevojshme për të luftuar ri-infeksionin.

"Të dhënat tona sugjerojnë që përgjigja imune është atje dhe është e qëndrueshme", tha profesor Alessandro Sette, nga Instituti La Jolla për Imunologji në SHBA.

Studiuesit matën antitrupat, qelizat B të kujtesës, qelizat ndihmëse T dhe qelizat T vrasëse të katër përbërësit e kujtesës imune në të njëjtën kohë.

Studimi, botuar në revistën Science, ndihmon në sqarimin e disa të dhënave shqetësuese nga institutet e tjera, të cilat treguan një rënie dramatike të antitrupave që luftonin COVID në muajt e mëvonshëm.

“Sigurisht, përgjigja imune zvogëlohet me kalimin e kohës në një masë të caktuar, por kjo është normale”, vuri në dukje Sette.

Studiuesit zbuluan se antitrupat specifikë të virusit vazhdojnë në qarkullimin e gjakut muaj pas infektimit. Ata thanë se trupi gjithashtu ka qeliza imune të quajtura kujtesa B.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore