Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Vetëvrasjet në spitale, mjekja Rreli tregon shkaqet se pse pacientët me Covid i japin fund jetës

Vetëvrasjet në spitale, mjekja Rreli tregon shkaqet se pse

Ka shkuar në tre numri i pacientëve e Covid në vendin tonë që janë vetëvrarë. Mjekja psikiatre Arjana Rreli në një intervistë për Abc News është shprehur se thjesht fakti që pacientët e përballojnë të vetëm sëmundjen jashtë vëmendjes së të afërmve.

Ndër të tjera ajo thekson se dhe vetë sëmundja e koronavirusit është një sëmundje që ndikon në psikologjinë e të prekurve.

Gjithashtu mjekja thekson se autoritetet mjekësore duhet të merrnin masat e duhura në mënyrë që rastet e tilla të mos përsëriteshin dhe të mos përsëriten.

“Pasiguria ka ngritur mekanizma të ankthit dhe të panikut. Kurimi i kësaj sëmundje është i tillë që të gjendemi larg familjarëve në përballimin e një situate të tillë dhe kjo bën që ngarkesa psikologjike e pacientit mund të jetë e madhe duke çuar në një çrregullim të madh mendor. Kjo është një sëmundje që prek sistemin e respiracionit dhe mungesa e oksigjenit në tru jep pasoja të rënda deri në komprementim të humorit dhe në vendimmarrje të tilla ekstreme”, është shprehur ajo.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore