Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Vala e dytë e pandemisë, eksperti flet për skenar të frikshëm për dimrin: Vdekjet mund të shtohen

Vala e dytë e pandemisë, eksperti flet për skenar të

Prej disa ditësh Shqipëria është përfshirë nga vala e dytë e koronavirusit ku shifrat ditore të të prekurve po I tejkalojnë të 250 rastet. Epidemiologu Alban Ylli në një prononcim për “Shqip” tha se kjo valë e dytë e pandemisë si kudo në vendet e rajonit e botës pritet të shoqërohet dhe me shifër të lartë të viktimave.

Ylli tha se me afrimin e dimrit, situata do të përkeqësohet edhe më shumë. Sipas tij, në vendin tonë akoma imuniteti i tufës është i ulët.

“Në Tiranë mendoj se duhet të jetë poshtë 15 për qind, ndërsa në qytete të vogla poshtë 5 përqindëshit. Por ky është imunitet i matshëm përmes antitrupave specifikë. Imuniteti i plotë është më kompleks”, tha për gazetën “Shqip” Alban Ylli.

I pyetur në lidhje me virulencën e virusit Covid-19, pra shkallën e dëmit në shëndet tek të infektuarit, epidemiologu Alban Ylli tha se qarkullimi është më shumë intensive dhe më shumë gjasë për shkak të afrimit të dimrit.

Ylli tha se ai është pro kufizimeve të mbrëmjes sikurse dhe shtete të tjera si Italia e cila pas datës 22 tetor do të vendosë kufizimin e lëvizjes në fashën e orarit 23:00-05:00.

“Një karantinë e dytë do të ishte fatale pasi ka shumë kosto, por unë mendoj që kufizimet duhet të vendosen dhe tek ne. Po ashtu me rëndësi është intensifikimi i testimeve, gjurmimeve të rasteve me Covid si dhe izolimi”, u shpreh epidemiologu Alban Ylli.

©Copyright Gazeta Shqip

Ky artikull është ekskluziv i Gazetës Shqip, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Gazeta Shqip dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore