Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Vala e dytë e Covid/ Propozimi i fortë i dy nobelistëve: Izolim total në dhjetor

Vala e dytë e Covid/ Propozimi i fortë i dy nobelistëve:


“Nëse asgjë nuk ndryshon, ne duhet të presim një epidemi të përgjithshme që do të zgjasë shumë muaj”. Kështu thotë presidenti i Urdhrit Kombëtar të Mjekëve Francez, Patrick Bouet. “Vala e dytë po vjen më shpejt sesa kishim frikë, dhe sistemi shëndetësor nuk do të jetë në gjendje t'i përgjigjet të gjitha urgjenca”, shprehet ai

“Me 14,000 412 raste të reja dhe 39 vdekje në 24 orë, Franca po përjeton momente të frikësimit të madh, dhe ka frikë se masat e fundit të shpallura - mbyllja e bareve dhe restoranteve në Marsejë, "zona maksimale e gatishmërisë" dhe palestrave në Paris , “Zona e alarmit të përforcuar” - nuk do të jetë e mjaftueshme.

Spitalet e Lyon dhe Marsejës, në vështirësi, po përgatiten të transferojnë pacientët në reanimacion në rajonin e Parisit dhe në këtë kontekst dy laureatët e Nobelit për Ekonomi 2019, Esther Duflo dhe Anhijit Banerjee, po kërkojnë që Franca të deklarojë një bllokim të ri i gjithë territori nga 1 deri në 20 dhjetor, "shpresa e vetme për të shpëtuar Krishtlindjet dhe veçanërisht jetën e të moshuarve".

Esther Duflo dhe Anhijit Banerjee: ne mbyllim gjithçka nga 1 deri në 20 Dhjetor, duke u kërkuar familjeve të qëndrojnë në shtëpi. Kostoja për ekonominë do të ishte e madhe, "por më pak sesa ajo që do të sillte anulimi i Krishtlindjes" ose vënia e gjyshërve në rrezik”.

"Ne duhet të veprojmë menjëherë, të parët", thonë ekonomistët. Duke mos kufizuar vetëm të moshuarit, "të cilët duhet të mbahen të izoluar për shumë muaj, një ndërhyrje që duket e pamundur dhe jo njerëzore".

Zgjidhja e propozuar është "të dekretojë një bllokim total në të gjithë Francën për periudhën e Vales së dytë, të themi nga 1 deri në 20 Dhjetor, duke u kërkuar familjeve të qëndrojnë në shtëpi dhe të mos parashikojnë pushimet duke u turrur te gjyshërit e tyre".

Dhuratat e Krishtlindjeve mund të bliheshin në nëntor me orare jashtë orarit dhe hapje të shitjeve dhe dyqanet mund të qëndronin të hapura për porosi gjatë mbylljes.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore