Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Vaksinat antigrip, pacientët kronikë kthehen mbrapsht, ambulancat: U mbaruan

Vaksinat antigrip, pacientët kronikë kthehen mbrapsht, ambulancat: U

Pas lajmit të lançuar nga ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, për nisjen e fushatës së vaksinimit kundër gripit, në qendrat shëndetësore sheh çdo ditë pacientë kronikë që presin më kot ta bëjnë atë. Kjo pasi brenda një jave dozat e para të saj kanë mbaruar. Ne ishim në një nga qendrat shëndetësore të Tiranës dhe pacienti i moshuar kërkoi me të drejt? të bënte vaksinën.


"Jam njoftuar nga mjekja e familjes se duhet të paraqitesha në qendër për të kryer vaksinën. Këtu më thonë janë mbaruar. S'dimë a po tallen me ne", tha një i moshuar teksa u pyet nga "Shqip". Ndërsa infermierja e injeksioneve shpjegoi se sasitë e para të vaksinës antiigrip kanë mbaruar dhe ato janë në pritje të dozave të tjera pasi ka shumë pacientë kronikë që nuk e kanë kryer vaksinën.

Në këto kushte, për disa pacientë zgjidhja ka qenë blerja e vaksinës n? farmaci. Një vaksinë sot varion nga 1000-1500 lekë por jo të gjithë kanë mundësi financiare.ta blejnê atë.

©Copyright Gazeta Shqip

Ky artikull është ekskluziv i Gazetës Shqip, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Gazeta Shqip dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore