Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Vaksina kineze përdoret në Shqipëri/ EMA nis vlerësimin e Sinovac

Vaksina kineze përdoret në Shqipëri/ EMA nis vlerësimin e

Agjencia Evropiane e Barnave ka filluar një rishikim të vaksinës së koronavirusit Sinovac të Kinës, njoftoi të martën rregullatori i barnave.

Të dhënat paraprake nga studimet laboratorike tregojnë se vaksina prodhon një përgjigje imune, shkroi EMA në një njoftim për shtyp.

Rishikimi i vaksinës lejon rregullatorët e BE-së të vlerësojnë të dhënat ndërsa ato bëhen të disponueshme derisa të ketë prova të mjaftueshme për të paraqitur një kërkesë zyrtare të autorizimit të marketingut me kusht.

EMA nuk dha një afat kohore për vendimin e saj përfundimtar, por tha që procesi duhet "të marrë më pak kohë sesa normalisht për t'u vlerësuar ... për shkak të punës së bërë gjatë rishikimit të kodit".

Kërkuesi i saj në BE, Life'On S.r.l., paraqiti kërkesën. Agjencia gjithashtu ka rishikime të vazhdueshme të tre vaksinave të tjera, duke përfshirë vaksinën vektoriale virale të Sputnik, vaksinën mRNA të CureVac dhe vaksinën e bazuar në proteina të Novavax. Vaksina e Sinovac përdor një virus të inaktivuar që nuk mund të shkaktojë sëmundjen.

"EMA do të vlerësojë pajtueshmërinë e [vaksinës] me standardet e zakonshme të BE për efektivitetin, sigurinë dhe cilësinë," shkroi EMA.

Sinovac ka postuar nivele të ndryshme të efikasitetit në studime të ndryshme në botën reale që variojnë midis 51 dhe 82 përqind. Është aprovuar nga rregullatorët kinezë, së bashku me tre vaksina të tjera të prodhuara në Kinë, por ato kanë postuar kryesisht nivele relativisht të ulëta të efikasitetit në krahasim me homologët e tyre perëndimorë. Organizata Botërore e Shëndetësisë pritet të marrë një vendim në lidhje me vaksinën në fund të kësaj jave.

Vaksina Sinovac përdoret gjerësisht në Shqipëri, ku të paktën mbi 200 mijë shqiptarë kanë marrë dozën e parë të injeksionit.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore