Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Vaksina kineze 50% efektive? Drejtori kinez reagon: Deklarata ime u keqkuptua plotësisht  

Vaksina kineze 50% efektive? Drejtori kinez reagon: Deklarata ime u keqkuptua

Drejtori i Qendrës Kineze të Kontrollit të Sëmundjeve (Kinë CDC) hodhi poshtë të dielën pretendimet nga disa media dhe përdoruesit e platformës së mediave jashtë Kinës se “drejtori “pranoi” që vaksinat kineze COVID-19 kanë një shkallë të ulët të mbrojtjes, duke thënë se deklarata e tij ishte “keqkuptuar plotësisht”.

Në një intervistë ekskluzive me Global Times, Gao Fu, kreu i Kinës CDC, tha ndërsa shkencëtarët në të gjithë botën po diskutojnë për efikasitetin e vaksinës, ai ofroi një vizion shkencor: që synon të përmirësojë efikasitetin, rregullimin e procedurave të vaksinimit dhe inokulimin vijues të ndryshme llojet e vaksinave mund të jenë mundësi.

“Shkalla e mbrojtjes së të gjitha vaksinave në botë është nganjëherë e lartë, dhe nganjëherë e ulët. Si ta përmirësojmë efikasitetin e tyre është një pyetje që duhet të merret në konsideratë nga shkencëtarët në të gjithë botën”, tha Gao.

“Në këtë drejtim, unë sugjeroj që të mund të konsiderojmë rregullimin e procesit të vaksinimit, siç është numri i dozave dhe intervaleve dhe miratimi i vaksinimit vijues me lloje të ndryshme të vaksinave”.

Gao theksoi se pasi është hera e parë që qeniet njerëzore hasin në COVID-19, ka shumë probleme shkencore që duhen studiuar kur bëhet fjalë për vaksinimet.

"Kjo është gjithashtu hera e parë që njerëzit vaksinohen me një vaksinë të re koronavirus. Të gjitha procedurat e vaksinimit që kemi miratuar deri më tani janë bazuar në ekstrapolimet e mëparshme të vaksinimeve të tjera të vaksinave të virusit (pra të një situate të panjohur më parë) dhe se ekstrapolimi ka funksionuar mjaft mirë", tha Gao .

“Por në të ardhmen, nëse kemi nevojë të bëjmë përmirësime, ne mund të bëjmë rregullime bazuar në karakteristikat e koronavirusit të ri dhe situatës së vaksinimit”.

Ai më tej shtoi se “nëse do të ecim me mënyrën tradicionale të zhvillimit të një vaksine, nuk do të kishim pasur një vaksinë brenda një viti. Por shkencëtarët në të gjithë botën zhvilluan vaksina COVID-19 brenda disa muajsh, e cila është hera e parë në historinë e botës Ka shumë pyetje shkencore që duhet të adresohen”.

Kërkesa e OBSH-së për efikasitetin e një vaksine COVID-19 është 50 për qind ose më e lartë, dhe pragu i kualifikuar për shumicën e vaksinave në botë që do të tregtohet është rreth 70 për qind ose më lart. Kina ka botuar botimin e parë të udhëzimeve për vaksinimin COVID-19 dhe "kjo është mënyra më e mirë aktualisht", vuri në dukje Gao.

Gao u bëri thirrje njerëzve që të marrin vaksinën, pasi përfitimet e vaksinimit tejkalojnë rreziqet. "Vaksinat duhet të përdoren në mënyrë të drejtë dhe bota duhet të ndajë vaksina. Nëse bota nuk i shpërndan vaksinat, virusi do të ndajë botën," tha ai./ Global Times

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore