Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

​Vaksina ende larg, Europa blen 500.000 doza ilaçe për pacientët e infektuar me Covid-19

?Vaksina ende larg, Europa blen 500.000 doza ilaçe për

Kompania Gilead Science ra dakord sot për të shitur 500,000 doza të ilaçit antiviral Remdesivir në Evropë, ndërsa kontinenti po lufton për të krijuar një rezervë të njërit prej dy ilaçeve të miratuar për të trajtuar pacientët me COVID-19.

Marrëveshja do të mbulojë blerjen e ilaçit për gjashtë muajt e ardhshëm për 27 vendet e Bashkimit Evropian, Britaninë, gjashtë vendet e Ballkanit dhe Islandën, Lihtenshtejnin dhe Norvegjinë.

Disa vende evropiane thanë se nuk kishin mjaftueshëm ilaç, furnizimet globale të të cilave u blenë pothuajse tërësisht nga Shtetet e Bashkuara.

Spanja, një nga vendet me shkallën më të lartë të infeksionit në Evropë, kishte gati 10,700 njerëz të shtruar në spital me COVID-19 të martën.

Edhe në një numër të madh të vendeve të tjera evropiane, numri i pacientëve po rritet me shpejtësi.

Ilaçi do të paguhet nga vendet që kanë nevojë për të. Gilead tha se marrëveshja e re zëvendësoi atë fillestare, nën të cilën ilaçi u financua nga Instrumenti i Ndihmës së Emergjencës i Komisionit Evropian, i cili mbulon periudhën nga gushti deri në tetor.

Ata thanë se duhet të fillonin dorëzimin të hënën e ardhshme. Komisioni tha se po përgatitej për procedurat e mëtejshme të prokurimit për pajisjet e nevojshme gjatë pandemisë – kontejnerë vaksinash, kontejnerë mbeturinash, injeksione, pajisje mbrojtëse personale dhe pajisje anestezie.

Komisioni po ashtu theksoi se është në fazën përfundimtare të prokurimit të ilaçeve kryesore për njësitë e kujdesit intensiv.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore