Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Vaksina e Oksfordit dhe AstraZeneca/ Shkencëtarët konfuzë: Është më efektive në doza të vogla

Vaksina e Oksfordit dhe AstraZeneca/ Shkencëtarët konfuzë:

Shumë shkencëtarë janë konfuzë në lidhje me rezultatet inkurajuese, por mjaft të pazakonta të provës klinike të vaksinës së Universitetit të Oksfordit dhe kompanisë britanike AstraZeneca, sipas së cilës është më efektive (deri në 90%), kur jepet gjysma e dozës.

Përkundër asaj që mund të pritet, kur doza e parë është dhënë në tërësinë e saj, efikasiteti i vaksinës në prova duket të jetë shumë më i ulët (vetëm 62%). Siç treguan rezultatet paraprake të provës klinike të fazës 3, vaksina tregoi një efikasitet mesatar prej 70%.

Disa shkencëtarë, kanë theksuar se nuk është e mundur të bëhet një krahasim i drejtpërdrejtë me vaksinat e tjera (të Pfizer / BioNTech dhe Moderna), të cilat kanë treguar deri në 95% efikasitet në teste, pasi të dhënat në dispozicion deri më tani janë të pamjaftueshme. Ndër të tjera, nuk dihet se sa pjesëmarrës në provat e Oxford / Astra Zeneca janë vaksinuar në të vërtetë.

"90% është mjaft e mirë, por 62% për regjimin e dytë të vaksinimit (dy doza të plota) nuk është aq mbresëlënëse," tha Florian Kramer, një virolog në Shkollën Mjekësore në Mount Sinai në Nju Jork.

Vaksina britanike e teknologjisë së ndryshme bazohet në një adenovirus të modifikuar të ftohtë, i cili nuk riprodhohet më në qelizat njerëzore. Vaksina i drejton qelizat të prodhojnë proteinë spike të spikatur me të cilën koronavirusi SARS-CoV-2 depërton në to dhe i infekton. Prodhimi i proteinave aktivizon artificialisht antitrupat e trupit, duke krijuar imunitet.

Prova finale klinike, faza 3 e vaksinës, kishte filluar para atyre të Pfizer / BioNTech dhe Moderna, por ata ishin të parët që botuan rezultatet e përkohshme - jashtëzakonisht inkurajuese - të testeve të tyre.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore