Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Vaksina anti Covid/ Sputnik kalon provën e EMA: Kërkon leje për  shpërndarjen në Europë

Vaksina anti Covid/ Sputnik kalon provën e EMA: Kërkon leje për

Procesi i "vlerësimit shkencor" në lidhje me vaksinën ruse anti-Covid përfundoi dje, më 19 janar, në të cilin morën pjesë 20 nga ekspertët dhe shkencëtarët më të mirë ndërkombëtarë. Tani, rekomandimet e bazuara në rezultate pritet t'i dërgohen ekipit Sputnik V brenda 7-10 ditësh.

Për të konfirmuar këtë, një cicërimë u shfaq në faqen e lidhur me vaksinën e zhvilluar në Rusi, e cila gjithashtu thotë se RDIF, fondi kombëtar i investimeve të drejtpërdrejta ruse, ka bërë kërkesë për regjistrim për Sputnik V në Bashkimin Evropian dhe parashikon që vlerësim shkencor (një fazë e rishikimit të vazhdueshëm që ndodh kur një urgjencë shëndetësore kërkon procese më të hollësishme të rishikimit) do të zhvillohet në shkurt.

Bazuar në këtë rishikim, shpjeguan ekspertët rusë, EMA do të vendosë mbi autorizimin e përdorimit të vaksinës Sputnik V për Bashkimin Evropian. Shqyrtimi shkencor, siç doli, u ndoq nga mbi 20 nga ekspertët dhe shkencëtarët më të mirë ndërkombëtarë dhe tani, sipas parashikimeve, rekomandimet e bazuara në rezultatet duhet t'i dërgohen ekipit të Sputnik V brenda 7-10 ditësh.

Karakteristikat e Sputnik V

Si funksionon vaksina ruse? Kjo u shpjegua nga vetë studiuesit rusë, të cilët në nëntor 2020 lëshuan të dhënat në lidhje me analizën e dytë të ndërmjetme në lidhje me provat klinike. "Vaksina Sputnik V bazohet në një platformë vektoriale adenovirale njerëzore e hulumtuar mirë që është treguar e sigurt dhe efektive, pa efekte anësore afatgjata, në më shumë se 250 prova klinike të kryera globalisht gjatë dy dekadave të fundit", shpjeguan ekspertët. ndërsa "historia e përdorimit të adenovirusëve njerëzorë në zhvillimin e vaksinave filloi në 1953" dhe se "më shumë se 100,000 njerëz kanë marrë ilaçe të aprovuara dhe të regjistruara bazuar në vektorë adenoviralë njerëzorë".

Krahasuar me vaksinat e tjera të koronavirusit, studiuesit thanë, "e veçanta e vaksinës ruse qëndron në përdorimin e dy vektorëve të ndryshëm njerëzorë adenoviralë që lejojnë një përgjigje imune më të fortë dhe më afatgjatë sesa vaksinat që përdorin të njëjtin vektor për dy doza”.

Vaksina ruse shihet me skepticizëm nga ana e BE-së. Komisioni Europian pas kalimit të kësaj procesi  duhet të japë një vendim në fillim të shkurtit mbi lejimin e përdorimit ose jo nga shtetet evropiane të vaksinës Sputnik V./ Gazeta Shqip

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore