Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Vaksina anti Covid, kreu i OBSH me mesazh të fortë: Duhet një shpërndarje e drejtë

Vaksina anti Covid, kreu i OBSH me mesazh të fortë: Duhet një

Shkencëtarët kanë arritur në një kohë rekord në shpikjen e vaksinës anti Covid. Jo një, por tashmë bota ka me dhjetëra vaksina kandidate, ku pjesë e tyre kanë marrë miratimin dhe po aplikohen, si në Britani, Rusi dhe Kanada.

Sakaq edhe bordi i ekspertëve të Administratës së Barnave dhe Ushqimit të SHBA-së (FDA) miratoi përdorimin e vaksinës për koronavirusin e ri (COVID-19) të zhvilluar nga kompania farmaceutike amerikane Pfizer dhe kompania gjermane bioteknologjike BioNTech partner themelues i së cilës është shkencëtari turk prof. dr. U?ur ?ahin

Kreu u Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus ka vlerësuar kohën rekord të zbulimit të vaksinës ndërsa ka shprehur një shqetësim të ri, atë të mënyrës së shpërndarjes dhe kjo duket se kjo është sfida më e madhe.

“Asnjë vaksinë në histori nuk është zhvilluar aq shpejt sa për # vaksinat COVID19. Komuniteti shkencor ka vendosur një standard të ri për zhvillimin e vaksinave. Tani bashkësia ndërkombëtare duhet të vendosë një standard të ri për aksesin dhe shpërndarjen e drejtë”, shprehet kreu i OBSH-së.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore