Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Ushqimet që luftojnë Covid në kohën e vjeshtës

Ushqimet që luftojnë Covid në kohën e vjeshtës

Teksa kemi hyrë zyrtarisht në stinën e vjeshtës, me ndryshimin e menjëhershëm të temperaturave është rritur dhe qarkullimi i virozave të stinës. Shpeshherë simptomat e saj ngatërrohen me ato të koronavirusit ndaj mjekët apelojnë për shtim të kujdesit.

"Në këtë periudhë nevojitet rritje e vigjilencës për tu ushqyer sa më mirë. Lëngjet e freskëta të frutave, ushqime të pasura me vitamina si perimet e zarzavatet si dhe respektimi i masave mbrojtëse ndaj Covid do t’ju mbajnë larg virozave të të ndryshme që janë në qarkullim", këshillojnë mjekët.

Mjekët këshillojnë që të shtojmë forcat imunitare duke u hidratuar përmes lëngjeve dhe ujit që në ditë duhet të jenë rretg 4 litra. Sipas tyre, lëngu i kumbullës së zier n? formë kompostoje është ilaç për organizmin e lodhur. Po ashtu dhe konsumimi i proteinave, mishit të viçit, vezëve dhe frutave të thata të cilat nuk duhet të mungojnë në këtë periudhë

©Copyright Gazeta Shqip

Ky artikull është ekskluziv i Gazetës Shqip, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Gazeta Shqip dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore