Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Tre ide të gabuara në lidhje me maskat dhe luftën kundër pandemisë Covid-19

Ndërsa vendosja e maskave është bërë e detyrueshme në mjedise të mbyllura publike në shumë vende të botës, disa argumente të postuara në rrjetet sociale kundërshtojnë dobinë e saj.

“Vegël”, “gag” ose “mjet skllavërie” i drejtpërdrejtë, maska është kritikuar në një seri botimesh popullore ditët e fundit. Disa argumente të postuara në faqet e internetit dhe rrjetet sociale janë kanë treguar indinjatë ndaj vendimit të qeverisë për të bërë me detyrim mbajtjen e maskave në vende të mbyllura publike për të luftuar parandalimin e përhapjes së mëtejshme të epidemisë. Por nëse pretendojnë të zhvillojnë një analizë mjekësore, argumentet e tyre kryesore nuk i bindin specialistët për këtë temë.

1 – “Përdorimi i zgjatur i maskës është i rrezikshëm”

Çfarë thonë thashethemet:

“Përdorimi i zgjatur i maskës shkakton hipoksi” (mungesa e furnizimit me oksigjen), citohet në tekstet e shpërndara gjerësisht në Facebook, si dhe në faqet sensacioniste, si Tripfoumi.com ose Nouvelhorizon.sn.

ËSHTË GABIM

Vendosja e një maskë shoqërohet me një ndjenjë shqetësimi, i cili ndryshon në varësi të personit që e vendos atë dhe llojit të mbrojtjes së përdorur. Por nëse kërkon pak përpjekje shtesë fizike nga mbajtësi i maskës që të marrë frymë normalisht, “nuk ka të bëjë me mungesën e oksigjenit”, thotë zyrtari mjekësor i shëndetësisë Philippe Carenco, shef shërbimi në qendrën spitalore Marie-José – Treffot , në Hyères (Var). “Nuk ka asnjë arsye pse të frikësohemi nga mungesa e oksigjenit e lidhur me vendosjen e maskës në kushte normale të përdorimit” – përveç, për shembull, në një aktivitet sportiv intensiv.

Llojet e ndryshme të maskave kanë një rezistencë ndaj ajrit (flasim për “frymëmarrjen”), e cila, është “e kalibruar” dhe është “përfshirë në standardin” të cilit ata i përgjigjen, shpjegon ky specialist në tekstet shëndetësore. Është një element kryesor në prodhimin e maskave, “përndryshe do të bënim maska ??prej betoni” që do të mbronin shumë mirë virusin, por nuk do t’i lejonte njerëzit të merrnin frymë siç duhet, vëren z. Carenco.

Sidoqoftë, prodhuesit zakonisht rekomandojnë në udhëzimet që shoqërojnë maskat e tyre një periudhë të përdorimit deri në disa orë. Por, sipas doktor Carenco, nuk është për shkak të një afati kohor përtej të cilit maska nuk do të lejonte më të merrnim frymë. Qëllimi është që ajo të ruajë efektivitetin e saj. Veçanërisht rekomandohet ta ndërroni maskën kur është e lagur. Në të gjitha rastet, mungesa e frymëmarrjes do të vërehej shpejt dhe jo pas disa orësh, sipas këtij specialisti.

2 – “Maska është e padobishme, sepse viruset janë më të vegjël se rrjeta e tyre”

Çfarë thonë thashethemet:

Argumenti ngrihet rregullisht në mesazhe armiqësore ndaj vendosjes së maskës. Për shembull, në një tekst të gjatë vitriolik të botuar në Facebook në fund të majit:

“[Maskat] janë të padobishme (…) sepse viruset janë aq të vogla (0,1 mikron) sa kalojnë nëpër rrjetën e maskave më të sofistikuara (0.3 mikron). Është pak a shumë si madhësia e rrjetës që korrespondon me një tunel metroje për ne, ka hapësirë. “

ËSHTË GABIM

Thashethemet fillojnë këtu nga një vëzhgim i vlefshëm shkencërisht: virusi mund të bartet nga grimca edhe më të vogla se poret e maskave që përdoren zakonisht. Grimcat e virusit përgjegjëse për masën Covid-19, në fakt, rreth 0.12 μm (ose 0.12 mijëtë e një milimetri). Një maskë e dizajnuar me rrjetë mjaft të imët për t’i bllokuar ato nuk do të lejonte të merrnin frymë siç duhet.

Padyshim që, rrjeta e maskave është madhësia e një “tuneli të metrosë” për një grimcë virusi. Nëse akoma rekomandohet të përdorni maska ??në luftën kundër SARS-CoV-2, kjo është për shkak se ato bazohen në një efekt tjetër: grimcat bllokohen në një masë të madhe pavarësisht gjithçkaje, me efekt elektrostatik. .

Rrjeta e maskës vepron si një pengesë elektrostatike. “Nga efekti i forcave ndërmolekulare,” thotë Van der Ëaals, “kur një grimcë shumë e vogël si SARS-CoV-2 has një fije, ajo i ngjitet asaj përgjithmonë. Shumica e fibrave jo të endura shumëfishojnë shanset e përplasjes, “dhe me këtë shpjegohet efikasiteti i filtrit”, shpjegoi fizikanti Jean-Michel Courty.

Për më tepër, “maskat humbasin ngarkesën elektrostatike kur janë të lagura, dhe kjo është arsyeja pse ato bëhen më pak efektive”, vëren zyrtari mjekësor i shëndetësisë Philippe Carenco.

3 – “Maska nuk mbron, ajo është e shënuar në kuti”

Çfarë thonë thashethemet:

“Maska nuk mbron kundër infeksioneve ose viruseve”, denoncon një mesazh i postuar në Facebook, ilustruar nga fotografia e një pakete të maskave “. Në të thuhet: “Ky produkt nuk mbron nga ndotjet virale ose infektive. “

Është më e komplikuar

Ky botim ilustron mirë kompleksitetin e debatit për maskat. Për të kuptuar çështjet, së pari duhet të kuptojmë se ekzistojnë disa lloje maskash. Në fillimin e epidemisë, kryesisht ishin dy të përdorura në luftën kundër SARS-CoV-2:

Maska ??individuale për mbrojtjen e frymëmarrjes (të tilla si FFP2 e famshme), të cilat janë të pajisura me një sistem filtrimi, të cilat synojnë të mbrojnë mbajtësin nga rreziqet e thithjes së agjentëve infektues. Këto maska ??janë të destinuara për përdorim mjekësor, kryesisht për ata që kryejnë procedura të frymëmarrjes invazive te pacientët me intubim;

Të ashtuquajturat maska ??”kirurgjikale” të dizajnuara për përdorim mjekësor, qëllimi kryesor i të cilave është parandalimi i atyre që i veshin ato që të lëshojnë sekrecione në ajër dhe të kontaminojnë të tjerët.

Mungesa e maskave kirurgjikale ka bërë që autoritetet t’i rezervojnë ato kryesisht për personelin mjekësor dhe të promovojnë shfaqjen e një lloji të tretë të maskave: “maskën e pengesave” të destinuar për publikun e gjerë, për veprimtarinë e përditshme ose profesionale. Këto të fundit nuk respektojnë, për momentin, standardet e shprehura në mënyrë rigoroze (ndryshe nga maskat për përdorim mjekësor). Sidoqoftë, qeveria ofron një bazë të dhënash të testeve të kryera në dhjetëra modele, dhe Afnor ka hartuar një specifikim të destinuar për të udhëhequr prodhuesit. Për më tepër, studimet shkencore ende nuk kanë vlerësuar rigorozisht efektivitetin e tyre.

Pse, pra, ne lexojmë në kuti maskash që ato nuk mbrojnë kundër SARS-CoV-2?

Është thjesht sepse ato nuk janë të dizajnuara për të ofruar mbrojtje individuale ndaj mbajtësit të tyre, por për të kontribuar në masat kolektive që synojnë kufizimin e përhapjes së virusit përgjegjës për Covid-19. Doktor Carenco insiston kështu në tre rregulla,: vendosja e një maske, higjena e maskës dhe respektimi i një distance prej të paktën një metër midis njerëzve “. Akademia Kombëtare e Mjekësisë ka rekomanduar gjithashtu përdorimin e maskës nga 5 Prilli, përveç rregullave të të tjera dhe masave shëndetësore.

Prandaj, asnjë prodhues i maskave të tilla nuk mund të pretendojë në mënyrë të arsyeshme të ofrojë mbrojtje individuale ndaj mbajtësit të tij kundër koronavirusit të ri. Kjo është arsyeja pse ne gjejmë, në pjesën më të madhe të kutive që tregtohen sot paralajmërimet për këtë temë.

Një kërkim i thjeshtë në internet jep shembuj të tjerë të të njëjtit lloj. Për shembull, një shitës i maskave mjekësore specifikon se “këto maska ??higjienike nuk mbrojnë kundër thithjes së baktereve, grimcave të imëta ose madje edhe viruseve, ato shërbejnë për të mbrojtur të tjerët nga pozitat e mbajtësit të maskës”. Një shitës maskash për publikun e gjerë specifikon, nga ana e tij, se produkti i tij filtron më shumë se 70% të grimcave të “emetuara” nga përdoruesi dhe jo ato të thithura. etj.

Vetëm maska ??mbrojtëse të frymëmarrjes individuale të tipit FFP2, të cilat plotësojnë standarde shumë specifike, mund të mbajnë deklarata të tilla. Kjo nuk do të thotë, sidoqoftë, që kjo është pajisja e duhur për publikun e gjerë në luftën kundër virusit. Së pari, ato që janë të destinuara për personelin mjekësor janë të rralla, më të shtrenjta dhe më të vështira për t’u mbajtur se të tjerat. Përveç kësaj, ato që janë të pajisura me valvola dhe nuk janë të destinuara për përdorim mjekësor nuk janë të përshtatshme për luftën kundër pandemisë. “Ato janë bërë për të mbrojtur njerëzit që punojnë në mjedise me pluhur, por nuk parandalojnë që virusi të nxirret”, thotë Dr. Carenco.  (Le Monde-Gazeta Si)

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore