Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Tre faktorët ndikuan në përhapjen e COVID-19 në Kosovë

Tre faktorët ndikuan në përhapjen e COVID-19 në Kosovë

Infektologu, Valbon Krasniqi, deklaron se janë tre faktorë që kanë ndikuar që pandemia COVID-19 nga gjysma e muajit qershor të përhapet në masë më të madhe.

Një është hapja e menjëhershme, tjetra është se virusi ka pësuar mutacione dhe e fundit është mosbesimi i qytetarëve ndaj virusit, raportonZeri.info.

“Tre faktorë kanë ndikuar në përhapjen e pandemisë nga gjysma e qershorit deri më sot. Nën një hapja e menjëhershme e jo graduale. E dyta është se virusi ka pësuar disa ndryshime apo mutacione që kanë mundësuar përhapjen e virusit. Dhe e treta janë teoritë konspirative, për shembull rreth 30% e qytetarëve nuk besojnë se ekziston virusi COVID-19”, ka deklaruar Krasniqi në televizionin T7.

Krasniqi po ashtu thotë se ky virus i ka tejkaluar parashikimet e gjithë shkencëtarëve gjersa thotë se modeli i shtetit të Suedisë në menaxhimin e pandemisë shihet se nuk ka funksionuar. Prandaj nuk dëshiron të shohë as në modelin e as në situatën që ka kaluar shtetin suedez. 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore