Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Tenderat sekretë të vaksinave anti Covid, europarlamentarët patën 50 minuta kohë të lexonin kontratat

Tenderat sekretë të vaksinave anti Covid, europarlamentarët

Në Shqipëri po zhvillohet një debat mbi sekretin e marrëveshjes së qeverisë më kompanitë private për blerjen e vaksinave anti Covid. Opozita akuzoi kryeministrin Rama se po e mban marrëveshjen e fshehtë dhe se nuk dinin se çfarë po miratojnë. Kryeministri Rama në seancën e së hënës deklaroi se kontrata sekrete mbahej për shkak se ia kishte kërkuar firma prodhuese Pzifer një gjë të tillë, duke i kërkuar ruajtjen e konfidincialitetit.

Sekreti për blerjen e vaksinave duket se ka qenë edhe në shtete vende të tjera, ku parlamaentarët nuk kanë pasur mundësi të kenë me vete një kopje të kontratës.

Një situatë e ngjashme ka ndodhur edhe me Parlamentin Europian, ku eurodeputetë kanë pasur vetëm 50 minuta kohë në dispozicion për të lexuar tekstin e marrëveshjes dhe se atyre iu është ndaluar që të kenë me vete telefon, apo laptopë në momentin e njohjes me dokumentin.

Kaq ishte aksesi që eurodeputetët kishin kur u njohën me kontratën konfidenciale mes Komisionit Europian dhe kompanisë gjermane Cure Vac, duke mos i mjaftuar si kohjë të lexonin klauzolat dhe përjashtimin.

Këtë e bën të ditur Agjencia Italiane e Lajmeve, Agi, ku citon eurodeputetin belg Marc Botenga, i cili ishte i pari që u njoh me dokumentin konfidencial. Ai u shpreh se i duhej të "linte telefonat inteligjentë dhe kompjuterët përpara se të hynte në dhomë" ku mund të lexonte kontratën dhe "të merrte shënime me dorë". Një procedurë e ngjashme, kujton Eurodeputetin, "me atë të marrëveshjeve tregtare të Ttip me Shtetet e Bashkuara", ose "e kundërta e transparencës".

Sa i përket përmbajtjes së dokumentit, eurodeputetët nuk do të jenë në gjendje të zbulojnë asgjë. Për pasur akses dhe lexuar tekstin në fakt ishte e nevojshme të nënshkruhet një "deklaratë konfidencialiteti". Kjo është “një përgjegjësi shumë e madhe" e lidhur me "dëmin e mundshëm tregtar në kontratat me vlerë miliona euro”, shpjegon Botenga, i cili preferon të konsultohet me shërbimet ligjore të Parlamentit Evropian përpara se të hyjë në detaje.

“T'u tregosh eurodeputetëve përmbajtjen e kontratës "megjithatë nuk është një iniciativë e Komisionit Evropian, por e kompanisë CureVac. Dhe për mua ky është problemi", përfundoi Botenga.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore