Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Të prekurit nga covid, shkencëtarët zbulojnë simptomën e parosmisë: Humbje e nuhatjes për një kohë të gjatë

Të prekurit nga covid, shkencëtarët zbulojnë simptomën

Të sëmurët me koronavirus tregojnë se një nga simptomat e sëmundjes, është dhe humbja e nuhatjes e cila u rëndon gjendjen shëndetësore pasi nuk kanë asnjë dëshirë të ushqehen duke mos shijuar asgjë.

Studimet më të fundit kanë zbuluar se humbja e nuhatjes lidhet drejtpërdrejt me virusin pas goditjes që ai i bën sistemit nervor.

Sipas studimeve, kjo simptomë e re e çuditshme quhet parosmi ose shtrembërim i nuhatjes.

"Në muajt e fundit kemi parë se si efektet e infeksionit COVID-19 mund të ndikojnë në sistemin nervor ose në sisteme të tjera. Tani, duket se ka një pasojë të re, ndoshta më të çuditshmen: quhet parosmia, ose shtrembërimi i nuhatjes. Çfarë do të thotë? Ata që u sëmurën me koronavirus nuk do të dallonin aromat: për shembull, aroma e mishit do të mbante erë vaji, mollë e kalbur, kafe e djegur", thonë shkencëtarët.

Studimet kanë zbuluar se humbja e nuhatjes prek 50 deri 80% të njerëzve që kontraktojnë virusin.

 Por nëse anosmia (humbja totale e nuhatjes) është një gjendje e pazakontë dhe e bezdisshme, parosmia duket se është edhe më shumë.

Kjo sepse shtrembërimi i aromës ndodh me erëra të njohura. Aromat e këndshme zëvendësohen me erëra të pakëndshme, siç janë perimet e kalbura ose tymi i cigares.

Por ka edhe më shumë. Parosmia e bën ushqimin të pangrënshëm dhe komplikon gjestet e thjeshta, të përditshme, të tilla si larja e enëve ose larja e dhëmbëve.

Rikuperimi i ndjenjës së nuhatjes, është shumë i ngadaltë dhe tek  pacientët me COVID-19 mund të marrë 1/2 javë ose më shumë. Shkencëtarët e shpjegojnë këtë me kohën e gjatë që i duhet neuroneve të nuhatjes të rigjenerohen.

 Disa ekspertë kanë vërejtur se parosmia, e cila është një simptomë e rikuperimit të aromës, është kalimtare, por te disa njerëz mund të zgjasë me vite.

Dr Claire Hopkins, President i Shoqatës Rhinologjike Britanike, thotë  se është e gabuar të mendosh se "humbja ose ndryshimi i erërave shkakton koronavirus është jetëshkurtër. Ekziston një shans i mirë për shërim, por ka shumë njerëz që do të humbasin. erë për një periudhë të gjatë kohore, me pasoja serioze në jetën e tyre. Në fakt, aroma luan një rol të rëndësishëm në kujtesë, humor, emocione dhe ata që vuajnë nga mosfunksionimet përshkruajnë një ndjenjë izolimi dhe frustrimi ".

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore