Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

Të pavaksinuarit të mbyllen në shtëpi / Austria fut në karantinë 2 milionë qytetarë

Të pavaksinuarit të mbyllen në shtëpi / Austria fut në

Austria vendos rreth 2 milionë njerëz të pavaksinuar në izolim duke filluar nga e hëna mes niveleve rekord të infeksionit dhe presionit në rritje nga ana e spitaleve.

"Nuk është një vendim i lehtë, por është i nevojshëm", tha kancelari Alexander Schallenberg.

Njerëzit e pavaksinuar do të mund të largohen nga shtëpia vetëm për një numër të kufizuar arsyesh, si puna, ose blerja e ushqimit.

Rreth 65 për qind e popullsisë së Austrisë është plotësisht e vaksinuar, një nga normat më të ulëta në Europën Perëndimore.

Ndërkohë shkalla e infeksionit shtatëditor është më shumë se 800 raste për 100,000 njerëz, një nga më të lartat në Europë.

Në përgjithësi, Europa është bërë sërish rajoni më i prekur nga pandemia dhe disa vende po vendosin kufizime dhe paralajmërojnë për shtim të rasteve.

Të pavaksinuarve tashmë u ndalohej të vizitonin restorante, parukeri dhe kinema, por tani do t'u thuhet të qëndrojnë në shtëpi.

“Në realitet ne i kemi thënë një të tretës së popullsisë: nuk do të largoheni më nga apartamenti juaj pa arsye të forta”, tha zoti Schallenberg.

"Ky është një reduktim masiv i kontakteve midis të vaksinuarve dhe të pavaksinuarve", vijoi ai.

Qeveria thotë se policia do të kryejë kontrolle në vende dhe në hapësirat publike për të përcaktuar statusin e vaksinimit të qytetarëve.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 
Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore